KAYSERİ HABERLERİ

İl Müftü Vekili Galip Koçer:

IHA
17.04.2015 - 10:24 |Son Güncelleme :
İl Müftü Vekili Galip Koçer:
IHA

İl Müftü Vekili Galip Koçer, "20 Nisan 2015 Pazartesi günü Recep ayının birinci günü ve Üç Ayların başlangıcıdır" dedi.
Koçer düzenlediği basın toplantısında, "Üç aylar; Recep, Şaban, Ramazan ayı içerisinde olan feyizli ve bereketli bir maneviyat mevsimidir. Bu aylar dini duygularımızın yoğunluk kazandığı, merhamet, şefkat, yardımlaşma ve dayanışma hislerimizin doruk noktaya ulaştığı, bir zamandır. Ayrıca; hatalarımızdan ve günahlarımızdan temizlenmek, hayırlı ve yararlı işleri daha da fazlalaştırmak için bir fırsat dilimidir" diye konuştu.
"Kandiller geçidi olarak adlandırılan, içinde Regaip, Miraç, Berat ve Kadir Gecesi gibi geceleri bulunduran üç aylar; kendimizi denetleme ve değerlendirmenin, bir insan olarak ilahi kudret karşısında acziyetimizin bilincinde olarak, taat, ibadet ve şükürlerimizi artırmanın, bir kere daha geçmişimizin muhasebesini yapıp geleceğe hazırlıklı olmanın bir vesilesidir" diyen koçer, açıklamasını şu şekilde sürdürdü:
"23 Nisan 2015 Perşembe gününü 24 Nisan 2015 Cuma gününe bağlayan gece (Recep ayının ilk cuma gecesi) Regaib Kandili’dir.
Regaib, elde edilmesi arzu edilen değerler demektir. Bu mübarek gece, Yüce Allah kullarına bol bol rahmet ve mağfirette bulunduğu için bu adı almıştır.
Milletimizin “ kandil” olarak adlandırdığı bu geceler, gönül evlerimizi aydınlatan ışıklardır, kandillerdir.
Tarihimizde Osmanlı padişahı II. Selim döneminde (1566-1574) camiler aydınlatılıp minarelerde kandiller yakılarak kutlandığı için bu gecelere kandil denilmiştir.
Regaib’in diğer kandillerden farklı oluşu, hem Recep ayında bulunması hem de cuma gecesi olmasındandır.
Recep ayı ve Regaip kandili hakkında Peygamberimiz; Allah’ım, Recep ve Şaban’ı bize mübarek kıl, bizi Ramazan ayına kavuştur ve onu bize mübarek eyle.” diye dua etmiştir.
Başka bir hadisinde ‘Şaban ayı günahlara kefarettir.’ buyurmuştur.
Sevgili Peygamberimizin bu aylara girildiğinde yaptığı gibi bizler de, Namaz, Oruç, Kur’an, ve dua ile değerlendirmeli bu manevi iklimden mahrum kalmamalıyız.
Üç ayların ve Regaib Kandilinin devletimize, milletimize, şehrimize, ülkemize, İslam âlemine ve tüm insanlığa huzur ve barış getirmesini Cenab-ı Allah’tan niyaz ederim."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kayseri haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kayseri ilinden İl Müftü Vekili Galip Koçer: hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 17 Nisan 2015 tarihinde saat 10 24’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İl Müftü Vekili Galip Koçer: haberi güncellenecektir.

KAYSERİ NAMAZ VAKİTLERİ

10 Aralık 2019, Salı
 • İmsak
  06:09
 • Güneş
  07:38
 • Öğle
  12:35
 • İkindi
  15:02
 • Akşam
  17:23
 • Yatsı
  18:46
Sayfa Başı