Ege Haberleri

EGE

  İl Müdürlüğü açıkladı: "Fotoğraflarla oynandı"

  Hürriyet Haber
  22 Ocak 2015 - 12:56Son Güncelleme : 22 Ocak 2015 - 13:03

  İZMİR Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Kiraz İlçesi'nin Karaman Mahallesi'nde, evleri, su tutmaya başlayan Beydağ Barajı'nın havzasında kalan köylüler için, İskan Kanunu kapsamında KEYY (Kendi Evini Yapana Yardım) ile daha yüksek bir yere yaptırılan evlerin, projeye uygun inşa edilmediği iddialarının gerçeği yansıtmadığını açıkladı. Açıklamada, basına yansıyan fotoğrafların özellikle üzerinde oynama yapılarak, farklı açılardan yansıtıldığı belirtildi.

  Kiraz'a 8 kilometre mesafedeki 220 hane, 551 nüfuslu Karaman Mahallesi, 2008 yılında su tutmaya başlayan Beydağ Barajı'nın Havzası'nda kaldı. Beydağ, Kiraz, Ödemiş arasında kalan Küçükmenderes sağ ve sol sahilindeki 196 bin 500 dekar araziyi suya kavuşturacak barajdaki su seviyesinin yükselmesiyle ova köyü olan ve 30 Mart'taki seçimlerin ardından mahalleye dönüştürülen Karaman'daki evler su altında kalacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, evi su altında kalacak köylülere evlerini daha yüksek yerlere taşıması için İskan Kanunu kapsamında KEYY (Kendi Evini Yapana Yardım) uyarınca kredi hakkı tanıdı. Ancak köylüler, yeni evlerini henüz tamamlayamadı. KEYY konutlarının projesine uygun inşa edilmediği ileri sürüldü.

  "İDDİALAR GERÇEĞİ YANSITMIYOR"
  İddiaların basında yer almasının arından İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, Karaman Mahallesi'nde, 5543 sayılı İskan Kanunu'nun 16. Maddesi kapsamında KEYY metodu ile yapılan projede 60 nak sahibi olduğunu belirtilip, "Yapılan inşaatlar, müdürlüğümüz teknik elamanlarınca her aşamada kontrol edilmiştir. İnşaatlarda belirlenen hatalı imalalar 16 Aralık 2013 tarihinde rapora bağlanarak 14 gün sonra hak sahiplerine ilgili bilgilendirme yazısı ekinde gönderilerek imalatları hatalı olan (hatalı imalatlar aplikasyon, temel tban ve su basman kotu) inşaatların düzeltilmesi yönünde uyarıda bulunulmuştur. zaman içinde bu eksiklikler hak sahiplerince giderilmiştir. Su basman vizeleri de ilgili belediyece aşama aşama onaşlanmaktadır. Söz konusu proje ile ilgili 12 Ocak 2015 tarihinde basına yansıyan 'inşaatların yan yattığı, çökmelerin olduğu, yanlış ödemelerin yapıldığı' gibi iddiaların il müdürlüğümüz elamanlarınca yerinde bir gün sonra yapılan inceleme ve tetkikler sonucu tamamen asılsız olduğun anlaşılkmıştır" denildi.
  Açıklamada, ayrıca, basına yansıyan fotoğrafların üzerinde özellikle oynam yapılarak, farklı açılardan yansıtıldığı ve kamuyounu yanlışyönlendirmeye yörnelik bir çalışma olduğu sonucuna varılmıştır" ifadelerine yer verildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı