MALATYA HABERLERİ

İl İl Yöresel Tatlar Fuarı Açıldı

IHA
17.10.2015 - 16:40Son Güncelleme :

İL İL YÖRESEL TATLAR FUARI AÇILDI

IHA

Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ’nin düzenlediği Yöresel Tatlar Fuarı, açıldı
Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür A,Ş’nin düzenlediği Yöresel Tatlar Fuarı, açıldı. 40 firmanın sponsorluğunda düzenlenen Fuara Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden 21’ye yakın il katıldı. Yeni Belediye yanındaki fuar alanında keşkekten, bazlamadan, mantıya kadar birçok tat Malatyalıların ilgisine sunulacak. Fuarın açılış konuşmasını yapan Malatya Büyükşehir Kültür A.Ş Müdürü Sabri Akın ”Fuarlar kendi Malatya sloganıyla hayata geçirmeyi öngördüğü hedefleri gerçekleştirmek için bu yıl geleneksel fuarımız ile birlikte yeni fuarlar düzenledik. Bu gün İl İl yöresel tatlar fuarımızı gerçekleştiriyoruz. Amacımız yöresel ürünlerimize insanlarımızın dokunması, ürünlerin tatmasını ve özelikle de insanlarımızın bu ürünlerden satın almasını sağlamak” dedi. Malatya Büyükşehir Belediye başkanı Ahmet çakır ise genel anlamda Malatya’nın ekonomisinin düzelmesi kalkınması anlamında önemli çalışmalar yapıyoruz fuarda bunlardan bir tanesidir. Bölgede cazibe merkezi olabilecek, bölgede daha öne çıkacak il oluşturmamız gerekiyor. Biz farklı farklı fuarlar düzenliyoruz. Bunların içerisinde sektörel fuarlar karma fuarları oluyor ama böyle biraz daha halka yönelik iç içe olabilecek hem kendi yöremizi ürünlerinin tanıtıldığı bir fuardır. Fuar açılışına katılan AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık ise, "Malatya’mızda yapılan 21 ilin 71 ve firmanın katılmış olduğu yöresel tatlar fuarı Malatya’mıza hayırlı olsun. Malatya bir tarım şehri , sanayi şehri ,sağlık şehri Malatya artık fuar şehri olmaya aday Büyükşehirlerimizden bir tanesi. Yöresel tatlar denince Biz hanımlar tatlıları iyisini yaparız. helede Malatya’nın tatlılarını daha iyi yaparız. Özellikle Malatya yöremize ait ekmeğimizden buğdayımızdan, kaysımızdan, üzümümüzden, elmamızdan yapılan kuruluklar dahil olmak üzere yöresel birçok tadı Malatya ya değil Türkiye’de değil dün yayaya ulaştırmak adına bu fuarlar vesile olur. Malatya valisi Süleyman kamçıda, yaptığı konuşmasında “Yemek kültürü, aslında bir milletin kültür zenginliğini ve yaşam biçimini dışa yansımasıdır" dedi.
Vali Kamçı, “Her ne kadar kebap, lokum,yoğurt,baklava gibi tatları dünya mutfağına kazandırmış olsak da ,yöresel lezzetlerimizin tanıtımında ve markalaşmasında pek de yeterli olmadığımızı üzülerek belirtiyorum. Dünyanın çok az ülkesinde emsali görülen zengin mutfağımızı uluslararası platformda tanıtmak hepimiz için milli bir görevdir” şeklinde konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Malatya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Malatya ilinden İl İl Yöresel Tatlar Fuarı Açıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 17 Ekim 2015 tarihinde saat 16 40’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İl İl Yöresel Tatlar Fuarı Açıldı haberi güncellenecektir.

MALATYA NAMAZ VAKİTLERİ

16 Aralık 2017, Cumartesi
 • İmsak
  05:46
 • Guneş
  07:30
 • Öğle
  12:33
 • İkindi
  15:01
 • Akşam
  17:15
 • Yatsı
  18:48
Sayfa Başı