ESKİŞEHİR HABERLERİ

İl Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürü Söğüt Açıklaması

IHA
10.07.2015 - 13:10Son Güncelleme :

ESKİŞEHİR İL GIDA TARIM VE HAYVANCILIK MÜDÜRÜ MEHMET SALİH SÖĞÜT, HASAT SEZONUN BAŞLADIĞINA DİKKAT ÇEKTİ.

IHA

Eskişehir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Salih Söğüt, Eskişehir ilinde hasat sezonunun başladığını belirterek, yaklaşık olarak arpalarda yüzde 30 buğdaylarda ise yüzde 3 oranında hasat işleminin gerçekleştiğini bildirdi.
Söğüt, yağış miktarındaki olumlu durum ve iklim şartlarının da çok müsait olması sebebiyle 2015 hububat üretiminin uzun yıllar ortalamasının çok üstünde gerçekleşeceğinin görüldüğünü kaydetti.
“Hasat döneminin hemen ardında özellikle yılın çok verimli geçmesi ve sap miktarının da fazla olması sebebiyle anız yangınları tehlikesinden korkulmaktadır” diyen Söğüt, “Anız yakmanın; zaten ülkemiz topraklarında az olan organik maddeyi azalttığı, bitkinin büyümesini teşvik eden karbon ve azot kaybını artırdığı, yüzeye yakın bölgedeki mikroorganizmaları öldürdüğü, uzun yıllarda oluşmuş olan toprağın fiziksel kimyasal ve biyolojik dengesini bozduğu, anız yakmanın su ve rüzgar erozyonunun etkisini artırdığı, enerji ve telefon nakil hatlarına zarar verdiği, orman yangınlarına sebep olduğu ve ürün artıkları ve anızla beslenen bir çok canlının besin kaynağını yok ettiği bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Bu sebeplerle anız yakmanın toprağa, çevreye ve ekolojik sisteme zarar verdiği açıkça görülmektedir. Öte yandan anızın yüze 1’lik azot ile çürütülüp toprağa karıştırılması topraklarımızın organik madde yönünden zenginleştirilmesi ülkemiz tarımı açısından olumlu açıdan çok önemli etkisi olacaktır” dedi.
Söğüt, anız yangınlarının ülkemizin tarımsal üretimine, ekolojik sistemine ve ülke ekonomisine verdiği zararların önlenmesi için müdürlüğün gerekli çalışmaları titizlikle yaptığını vurgulayarak, “Hasat döneminin başlamasıyla anız yangınlarıyla mücadele kapsamında Müdürlüğümüzce çiftçilerimizin eğitilmesi ilgili çalışmalar başlatılmıştır. Vatandaşlarımızın anız yangınları konusunda daha duyarlı olmaları ve anız yangını gören vatandaşlarımızın Jandarma başta olma üzere Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüklerine ve Çevre Orman Müdürlüklerine haber vermeleri önemle rica olunur” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Eskişehir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Eskişehir ilinden İl Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürü Söğüt Açıklaması hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Temmuz 2015 tarihinde saat 13 10’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İl Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürü Söğüt Açıklaması haberi güncellenecektir.

ESKİŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ

17 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  06:20
 • Guneş
  08:06
 • Öğle
  13:05
 • İkindi
  15:28
 • Akşam
  17:43
 • Yatsı
  19:18
Sayfa Başı