KÜTAHYA HABERLERİ

İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu toplantısı

AA / Ramazan Doğan
25.12.2014 - 11:51Son Güncelleme :

- Kütahya Valisi Yılmaz: "Hep söylenen şudur, 'deprem öldürmez, ihmal öldürür'. Biz ihmali bugün yaparsak yarın çaresiz kalırız. Değişik zamanlarda deprem yaşamış bir iliz. Yakın zamanda 4 şiddetinde olmak kaydıyla tekrar hissettik. Bunların olmayacağı manasına getirmiyorum" - "Biz gerek deprem öncesi, deprem esnası gerekse deprem sonrasında alacağımız tedbirleri gerçekçi ve uygulanabilir olmak şartıyla hayata geçirdiğimizde, bunu başkaları nasıl becerebiliyorsa bizde becerebileceğiz"

AA / Ramazan Doğan

KÜTAHYA (AA) - Kütahya Valisi Şerif Yılmaz, "Hep söylenen şudur, 'deprem öldürmez, ihmal öldürür'. Biz ihmali bugün yaparsak yarın çaresiz kalırız. Değişik zamanlarda deprem yaşamış bir iliz. Yakın zamanda 4 şiddetinde olmak kaydıyla tekrar hissettik. Bunların olmayacağı manasına getirmiyorum. Biz gerek deprem öncesi, deprem esnası gerekse deprem sonrasında alacağımız tedbirleri gerçekçi ve uygulanabilir olmak şartıyla hayata geçirdiğimizde, bunu başkaları nasıl becerebiliyorsa bizde becerebileceğiz" dedi.

Yılmaz, Valilik Toplantı Salonu'nda düzenlenen İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin bir deprem bölgesi olduğunu, Kütahya'nın da en fazla depremi yaşayan ve deprem riski en yüksek olan illerden biri olduğunu söyledi.

Türkiye'nin acı depremleri yaşadıktan sonra ve edindiği tecrübelerin ardından yeniden bir yapılanmaya girdiğini, özellikle değişik kurumlar tarafından yürütülen hizmetlerin tek elden, tek bir koordinasyon merkezi tarafından, sorumlu kurum olan AFAD tarafından yürütülmeye başladığını hatırlatan Yılmaz, şöyle konuştu:

"Bu kurumsal dönüşümden sonra bizim müdahale planları ile ilgili Türkiye'nin bütün bölgelerinde, ancak ilk planda Yönetmelik değişikliği ile beraber pilot illerde uygulanmaya başlandı. Bu pilot illerden biri de Kütahya'dır. Yapacak oldukları çalışmalar diğer illere de örnek olacak ama öncelikle Türkiye Merkez Afet Planı yapıldıktan sonra, Türkiye Afet Müdahale Planı yapıldı. Bundan sonra da biz Temmuz ayı itibariyle ilimizde çalışmalara başlamış olduk. Bundan sonraki çalışmalarda da eksikliklerimiz ile ilgili, yapılacak olan çalışmaların aktarılması yönünde yaptığımız ilk toplantımız olacak."

-"Deprem öldürmez, ihmal öldürür"

"Hep söylenen şudur, 'deprem öldürmez, ihmal öldürür'. Biz ihmali bugün yaparsak yarın çaresiz kalırız. Değişik zamanlarda deprem yaşamış bir iliz. Yakın zamanda 4 şiddetinde olmak kaydıyla tekrar hissettik. Bunların olmayacağı manasına getirmiyorum" diyen Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz gerek deprem öncesi, deprem esnası gerekse deprem sonrasında alacağımız tedbirleri gerçekçi ve uygulanabilir olmak şartıyla hayata geçirdiğimizde, bunu başkaları nasıl becerebiliyorsa bizde becerebileceğiz. Çok şükür Türkiye'deki gerek teknik gerek bilgi birikim gerek deneyim tecrübe manasında yetişmiş, uluslararası tecrübeye sahip kuruluşlarımız oluşturuldu. Bundan sonraki çalışmalarda ben inanıyorum ki çok daha başarılı bir şekilde, hem deprem esnası hem de deprem sonrası çalışmalarda dünyaya örnek olan ülkelerden biri olacağız."

Deprem öncesindeki yapılar ile ilgili gerek Kütahya'da gerekse bazı illerde gerekli önlem alınmadığını da belirten Yılmaz, bununla ilgili kamuoyu oluşturulması gerektiğini kentsel dönüşümle ilgili yapılan çalışmaların buna yönelik bir çalışma olduğunu sözlerine ekledi.

Toplantıya, Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Hava Piyade Tuğgeneral Celal Başoğlu, Belediye Başkan Vekili Mehmet Özdoğan, Vali Yardımcısı Sedat Oktar, bölge müdürleri ve daire müdürleri katıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Kütahya haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Kütahya haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu toplantısı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

KÜTAHYA NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  06:18
 • Guneş
  08:04
 • Öğle
  13:05
 • İkindi
  15:30
 • Akşam
  17:45
 • Yatsı
  19:19
Sayfa Başı