İKV'den AB'ye Yunanistan uyarısı

Hürriyet Haber
05.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Türk özel sektörünün AB ile ilişkilerini yönlendiren İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV), Yunanistan'ı PKK'ya verdiği destekten dolayı AB kurumlarına ve AB üyesi devletlere şikayet etti. İKV Yönetim Kurulu'nun, mektubunda, Yunanistan'ın AB'ye üye olduğu 1 Ocak 1981 tarihinden bu yana Türkiye'nin AB ile ortaklık ilişkisinin gelişmesine engel olduğu da hatırlatıldı. Mektupta şu görüşlere yer verildi:

PKK başının Kenya'da yakalanarak Türkiye'ye getirilmesinden sonra Yunanistan'ın gerek Türkiye'yi bölmek isteyen bu örgüte, gerek onun başına vermekte olduğu destek bütün çıplaklığıyla ortaya çıkmıştır. Avrupa Konseyi, AB üyesi ve NATO'da müttefikimiz olan Yunanistan'ın bu tutumu demokratik, insan haklarına saygılı bir hukuk devleti anlayışı ile bağdaştırılamaz.

Avrupa Birliği ve üye devletler böyle bir ülkenin barış, demokrasi ve insan haklarını ilke edinmiş üllkeler topluluğu içinde nasıl yer alabildiği üzerinde düşünmelidirler.

Öcalan'ın yargılama sürecinin Türkiye'nin demokratik hukuk devleti kimliğinin bir sınavı olduğunu idda edenler bilmelidirler ki bu, bugüne kadar Yunanistan'ın düşmanca davranışlarını pervasızca desteklen AB ülkelerinin gerçekten insan hakları ve hukuka bağlı olup olmadıklarının sınavıdır.Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı