İSTANBUL HABERLERİ

MERKEZ HABERLERİ

İKV/Zeytinoğlu: Londra’da gerçekleşen terör saldırısını kınıyoruz

DHA
05.06.2017 - 14:07Son Güncelleme :

YEREL HABERLER İSTANBUL

DHA

İstanbul, 5 Haziran (DHA) – Londra’da Cumartesi gecesi yaşanan terör saldırısı hakkında bir açıklama yapan İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, her türlü terör eylemini olduğu gibi bu saldırıyı da kınadığını, kurbanlar, yakınları ve terörden muzdarip olan tüm ülke ve halklarla dayanışma içinde olduklarını söyledi.

Londra’nın iki farklı noktasında gerçekleştirilen saldırıların 8 Haziran seçimi öncesi yaşanan ikinci terör vakası olduğunu söyleyen Zeytinoğlu, “Son zamanlarda minibüs veya kamyonu yayaların üzerine sürmek veya eğlence mekânlarında kişileri tarayarak veya son olayda olduğu gibi bıçakla saldırarak gerçekleştirilen terör olaylarının sayısında artış yaşanıyor" dedi ve ekledi:

"Bu tür saldırıları önceden haber alabilmek herhangi bir ön hazırlık gerektirmediği için daha zordur. Önlemenin tek yolu terör açısından potansiyel risk oluşturan kişilerin tespit edilmesi ve bu kişilerin uluslararası dolaşımları dahil olmak üzere hareketleri ve örgüt bağlantılarının yakından izlenmesidir; bu da terörle mücadelede uluslararası işbirliğinin önemini bir kez daha ortaya koyuyor."

Zeytinoğlu, özellikle Batı Avrupa’da gerçekleştirilen terör saldırılarında dikkat çeken bir önemli konunun ise teröristlerin Avrupa ülkelerinde yetişen ve bu ülkelerin dil ve kültürüne yabancı olmayan kişiler tarafından gerçekleştirilmesi olduğuna işaret etti.

Teröristler tarafından gerçekleştirilen saldırıların temel amaçlarından birinin, içinde yetiştikleri toplumları, hayat tarzını ve kültürel birikimlerini yok etme ve zarar verme, bunu yaparken kendilerini de yok etme şeklinde nihilist dürtüler oluşturduğunu söyleyen Zeytinoğlu, “Bu durum terörle mücadele konusunun yalnız güvenlik açısından değil, psikososyolojik olarak da incelenmesi gerektiğini ve eğitim sistemleri, sosyal ve göçmen politikaları da dahil olmak üzere kapsamlı bir stratejinin geliştirilmesi ihtiyacını ortaya koymaktadır” diye ekledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İKV/Zeytinoğlu: Londra’da gerçekleşen terör saldırısını kınıyoruz haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  İSTANBUL YOL DURUMU
  İstanbul3 DERECE
  Yol durumu »
  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Kasım 2017, Cumartesi
  • İmsak
   06:03
  • Guneş
   07:48
  • Öğle
   13:01
  • İkindi
   15:34
  • Akşam
   17:51
  • Yatsı
   19:25
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı