İKV Başkanı: Lüksemburg Türkiye'ye sıcak bakıyor

Şerif SAYIN / BRÜKSEL
16.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Başkanı Meral Gezgin Eriş, bir zamanlar Türkiye aleyhtarı tutum içinde olan Avrupa Birliği Dönem Başkanı Lüksemburg'un Türkiye'ye karşı tavır değiştirdiğini ve Ankara'ya sıcak baktığını söyledi. Eriş, Başbakan Jean-Claude Juncker ile Dışişleri Bakanı Jacques Poos'un, Aralık ayında yapılacak AB Zirvesi'nden önce Türkiye'yi ziyaret edeceklerini bildirdi.

Lüksemburg'da Dışişleri Bakanı Poos ve ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Georges Wohlfart ile görüşen Gezgin Eriş, Lüksemburglular'ın da Ankara hükümetine sıcak baktıklarını belirterek, zirveden önce tavır belirlemek için bazı işaretler beklediklerini, yapıcı bir tutum izlediklerini kaydetti. Eriş, şunları söyledi:

‘‘Bugünkü hükümetle işlerin daha kolay olacağını gizlemiyorlar. Türkiye'ye karşı, AB'ye tam üye olmak isteyen diğer aday ülkelerden ayırımcılık anlamı taşıyacak bir tavır izlemeyeceklerini belirttiler. Lüksemburg da Türkiye'nin bir süreç içinde olduğunun ve bu süreci değerlendirdiğinin farkında. Baskı yolunda değiller. Ekonomik işbirliği perspektifinin öneminin de bilincindeler.’’

BAŞBAKAN'A DESTEK

Eriş, insan hakları konusunda, AB kanadının haklı beklentileri bulunduğunu kaydederek, ‘‘Avrupa'nın, hapisanelerinde hala gazeteci bulunan bir ülke ile diyalog kurmasında zorluklar var. Herkes Türkiye'nin kendisini ve varlığını göstermesini istiyor, bunu bekliyor’’ dedi.

Eriş, Lüksemburg'dan her yıl 600 milyar dolar geçtiğini hatırlatarak, önümüzdeki Şubat ayında, Lüksemburg'da, bu ülkenin ve Türkiye'nin işadamlarını biraraya getirecek bir seminer düzenleyeceklerini duyurdu. İKV Başkanı Eriş, Başbakan Mesut Yılmaz'ı desteklediğini, AB konusunda izlediği politikayı ‘‘Ayakları yere bastığı için’’ beğendiğini de belirtti.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı