BİLECİK HABERLERİ

"İktisat Düşüncesinin Sekülerleşmesi" konferansı

AA / Muhsin ARSLAN
04 Aralık 2014 - 11:35Son Güncelleme : 04 Aralık 2014 - 11:35

- ESOGÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Küçükalay: "İktisat biliminin sekülerleşmesi, aydınlanmayla başlar, iktisadın bağımsızlaşmasıyla devam eder ve modern dönemde yapılan katkılarla varlığını sürdürür"

AA / Muhsin ARSLAN

BİLECİK (AA) - Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) İktisadi ve İdari İlimler Fakültesi İktisat Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Mesud Küçükalay, "İktisat biliminin sekülerleşmesi, aydınlanmayla başlar, iktisadın bağımsızlaşmasıyla devam eder ve modern dönemde yapılan katkılarla varlığını sürdürür" dedi.

Küçükalay, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Salonu'nda düzenlenen "İktisat Düşüncesinin Sekülerleşmesi" konulu konferansta, Roma sonrası orta çağda iktisadi düşüncelerin çok ciddi anlamda skolastik filozofinin Hristiyanlığın ilk dönemlerindeki kilise papazlarının argümanları ve hipotezleri üzerine kurgulandığını söyledi.

18. yüzyıla kadar bilim üretim merkezi ve sosyal bilimleri üreten bir zaviye olarak kilisenin ağırlığını sürdürdüğünü anlatan Küçükalay, "Sekülerleşme süreci 1500 yıllarında ilk öncül olarak başladı. Gerçek anlamda sekülerleşmenin temelinde yatan, felsefesinin orta çağdan modern insana dönüşmesidir. 1500 yılından sonra aydınlanmanın ilk öncül gelişmesidir. Aydınlanma sadece astronomi biliminde ortaya çıkmaz. Bir dönemin aydınlanma olarak nitelenmesi onun öncesinin ancak karanlık bir dönem olarak nitelenmesiyle mümkündür" ifadesinde bulundu.

Aydınlanmanın 1688-1789 yılları arasında gerçekleştiğini belirten Küçükalay, şöyle konuştu:

"Aydınlanma, insana bir takım şeyler kazandırır ama Orta Çağ filozofisinin ve skolastik düşüncenin ve Hristiyanlık birliğinin parçalanması, dağılmasıyla birlikte aynı zamanda politik, iktisadi ve toplumsal kaosu da beraberinde getirir. Aydınlanmanın yıkıcı boyutu hemen akabinde aydınlanmanın kurucu boyutuyla tanımlanır. Aydınlanma özünde aslında bir çatışmayı barındırır. Evrensel doğruların kalktığı ortamda, orta çağda hiç de arzu edilmeyen iktisadi rekabet kavramı yavaş yavaş iktisat teorisi içerisine girmeye başlar. Evrensellik yavaş yavaş parçalanmayla birlikte rekabet ve karşıtlığı da beraberinde getirmeye başlar. Aydınlanmada yapılan şey, aklın kutsanmasıdır, aklın kullanılması değil. Aydınlanma öncesi dönemde ekonomik ilişkiler insanların diğer ilişkileri içerisine gömülüyken aydınlanma sonrasında insanların bütün ilişkileri ekonomik ilişkilerinin içerisine gömülü olmaya başlar. İktisat biliminin sekülerleşmesi aydınlanmayla başlar, iktisadın bağımsızlaşmasıyla devam eder ve modern dönemde yapılan katkılarla varlığını sürdürür. İktisadi pratik aslında 12. yüzyılda sekülerleşmeye başlıyor."

Konuşmanın ardından Vali Ahmet Hamdi Nayir, Küçükalay'a üniversitenin çeşitli hediyelerini verdi.

Programa, Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Azmi Özcan, Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Refik Arıkan, öğretim üyeleri ve üniversite öğrenciler ile vatandaşlar katıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Bilecik haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Bilecik haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde "İktisat Düşüncesinin Sekülerleşmesi" konferansı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  BİLECİK NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:24
  • Guneş
   06:12
  • Öğle
   13:14
  • İkindi
   16:58
  • Akşam
   19:53
  • Yatsı
   21:27
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı