Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İktidar Tunus’un diplomalı işsiz devrimini izlesin

  Okan KONURALP - Esra KAYA / ANKARA
  25 Ocak 2011 - 00:00Son Güncelleme : 25 Ocak 2011 - 01:27

  Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan tarafından kabul edilmediklerini söyleyen öğrencilerden bir grup, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nu ziyaret etti. YÖK Ulusal Öğrenci Konseyi’nin muhalif kanadını oluşturan öğrenciler Kılıçdaroğlu’na, “Diplomalı işsizler ordusu hızla büyüyor. Bunların vahim sonuçları olabilir. Hükümet, Tunus’ta diplomalı işsizlerin başlattığı devrim hareketi dikkatle izlesin” dediler.

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın bir grup üniversitenin öğrenci konseyi başkanlarıyla Erzurum’da yapmayı planladığı görüşmeye atıfla “Ben tüm üniversitelerimizin öğrenci temsilcileriyle görüşmeye hazırım” dedi. YÖK Ulusal Öğrenci Konseyi’nin muhalif kanadını oluşturan 23 üniversitenin öğrenci konsey başkanları ve bazı üniversite kulüplerinin temsilcileriyle genel merkezde buluşan Kılıçdaroğlu özetle şunları söyledi:

  Beni de protesto edin

  “Şiddet içermeyen tüm protesto yöntemlerini destekliyorum. Protestolar, özellikle üniversite öğrencilerinin en önemli haklarından biridir. Hatta arkadaşlarınıza benim adıma Kılıçdaroğlu’nu da protesto edebilecekleri mesajını götürebilirsiniz.

  Sayın Başbakan, yaklaşık 156 üniversite öğrenci konseyi başkanının bir kısmıyla Erzurum’da görüşecekmiş. Başbakan, bazı şeyleri duymak istemiyor ki davetine seçerek temsilci çağırıyor. Bu bir AKP ayrımcılığıdır. Ben 156 konsey başkanını da sizlerin aracılığıyla davet ediyorum. Ben, beni ve partimi eleştirecek tüm üniversitelerimizin öğrenci temsilcileriyle görüşmeye, buluşmaya hazırım.

  Harç ve YÖK kalkacak

  Hükümet, öğrenci yurtları sorununu bilerek çözmüyor. Çünkü öğrencilerin tarikat yurtlarına mahkum olmaları amaçlanıyor. Benim size sözüm: Harçlar ve YÖK kaldırılacak, Üniversitelerarası Kurul’da öğrencilerin temsili sağlanacak, rektör seçimlerinde öğrencilerin oy hakkı olacak, yurt sorunu da en geç 2 yıl içinde kökten çözülecek.”

  Gül ve Erdoğan çağırmadı

  Kılıçdaroğlu’na, temel öğrenci sorunlarının giderilmesiyle ilgili taleplerini ileten temsilciler de “Diplomalı işsizler ordusu hızla büyüyor. Bunların vahim sonuçları olabilir. Hükümet, Tunus’ta diplomalı işsizlerin başlattığı devrim hareketi dikkatle izlesin” dediler. Görüşme sonrası öğrenciler adına açıklama yapan Galatasaray Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanı Selim Kayhan da CHP’yi ziyaret eden öğrencilerin, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün kabul etmediği öğrenciler ile Başbakan Erdoğan’ın 27 Ocak’taki buluşmaya çağırmadığı temsilcilerden oluştuğunu belirtti. Kayhan, “Farklı düşünenleri, iktidar ötekileştiriyor. Ancak 27 Ocak’ta Erzurum’a gideceğiz. Basın açıklaması yaparak, neden davetli olmadığımızı, soracağız. Başbakan’dan da AK Parti Genel Başkanı olarak randevu isteyeceğiz. Daha sonra BDP ve MHP’ye geçeceğiz” dedi.

  Görülsünler istemedik

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Engin Altay da görüşme sonrası, “Görüşmeye basını alamadığımız için özür diliyoruz. Malum iktidar kendisine karşı olan herkesi cezalandırma anlayışı içinde. Bu sebeple öğrencilerimizin eğitim yaşantılarında bir sıkıntı olmasın diye tüm katılımcıların görülmesini istemedik” ifadelerini kullandı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı