Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ‘İktidar’sız Meclis

  Nuray BABACAN - Turan YILMAZ-Umut ERDEM / ANKARA
  15.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme: 15.08.2012 - 09:22

  TBMM Genel Kurulu, yaz tatiline girdikten 42 gün sonra artan terör olaylarını görüşmek için CHP’nin çağrısı üzerine dün açıldı.

  Ancak, İktidar Partisi ve MHP’nin, ‘olağanüstü toplantıya’ destek vermemesi yüzünden yeter sayı bulunamadı. 6 dakikalık toplantı, “Yuh olsun size” sözleri ve “Oslo değil, parlamento” pankartları eşliğinde kapandı. TBMM Genel Kurulu saat 15.00’de toplandı. Toplantıya BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile 9 BDP milletvekili de katıldı.

  MECLİS OLAĞANÜSTÜ TOPLANAMADI / FOTO GALERİ 

  Yuh olsun size

  CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, yoklama yapmadan toplantının açılmasını isteyerek, şöyle konuştu: “8 milletvekilinin Özel Yetkili Mahkemelerce tutuklandığı, bir milletvekilimin PKK tarafından tutsak edildiği bir parlamentoda ne yoklaması yapıyorsunuz? Milletvekillerinin özgür iradesi ile buraya gelme imkanı var mı ki yoklama yapıyorsunuz? Evrak memuru olan Başbakan’ın nöbetçisi olarak burada bulunuyorsunuz. Oslo’da, Kandil’le görüşme yapıyorsunuz ama Meclis’ten kaçıyorsunuz yuh olsun size” dedi.

  Yakut, PKK’yı kınadı

  Oturumu yöneten Meclis Başkanvekili Sadık Yakut, kendisinin içtüzük hükümlerini uyguladığını belirterek, “Bu sözleri teessürle karşılıyorum. Bu tür sözler sahibine aittir. Anayasa’ya göre yeterli çoğunluk sağlanamadığı için olağanüstü toplantı çağrısını yerine getirme imkanı yoktur. Ayrıca, Hüseyin Aygün’ün kaçırılmasını da şiddetle kınıyorum” dedi. Oturumun kapatılmasına CHP’liler tepki gösterirken, BDP’liler salonu sessizce terk etti. CHP milletvekili Musa Çam/images/100/0x0/55ea4d75f018fbb8f87703cc ise “Oslo değil parlamento”, “Arkadaşımız Hüseyin Aygün’ü aramızda görmek istiyoruz” yazılı pankart açtı. Yaşananları sessizce izleyen Kılıçdaroğlu da açıklama yapmadı.         

  Kapı aralığında bir AK Partili

  AK Parti ve MHP, PKK’nın gündemine alet olmamak için Meclis’in olağanüstü toplanmasına karşı çıkmıştı. 6 dakikalık toplantının sonunda CHP’lilerin itirazları sürerken, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, gelişmeleri Başkanlık Divanı’nın arkasındaki bölümden başını uzatarak izledi. Genel Kurul salonu, 6 dakikalığına CHP, BDP, stenograflar ile basın mensuplarını konuk etmiş oldu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı