Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ikonos yer istasyonu hizmete girdi

  Hürriyet Haber
  25.12.2001 - 16:48 | Son Güncelleme: 25.12.2001 - 16:48

  İşletme hakkı İnta Uzay Sistemleri A.Ş`ye ait olan Ikonos Uydusu Yer İstasyonu, Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu tarafından hizmete açıldı. İstasyon sayesinde Fransa-İsviçre sınırından İran-Pakistan sınırına kadar bir bölgede harita üretmek mümkün olacak.

  Çakmakoğlu, yer istasyonunun Gölbaşı`ndaki tesislerinde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, özel kesimin kendi kaynaklarıyla neler yapabileceğini ortaya koyması bakımından hizmete giren yer istasyonunun büyük önem taşıdığını söyledi. Çakmakoğlu şöyle devam etti:

  "Verilen bilgiler doğrultusunda, dünyada çok az sayıda bulunan böylesi bir görüntü uydusuna sahip olduğumuz anlaşılıyor. İkincisi, yüksek teknolojiyi ülkemize bu alanda kazandırmış oluyorlar. Hem özel kesime hem de kamu kesimine imkan sağlayacak, onların hizmetlerini kolaylaştıracak imkanları hazırlayan bir uydu yer istasyonuna sahip oluyoruz.

  Haritacılıktan, şehirciliğe, istihbarattan, doğal kaynaklara, turizme aklınıza ne geliyorsa ve etrafımızda gördüğümüz ileriye, kalkınmaya yönelik neler varsa, onları kolaylaştıracak görüntü hizmetlerini sunan bir tesisle karşı karşıyayız."

  Yer istasyonun bir metreden az olmamak şartıyla cisimleri görüntüleme imkanına sahip olduğunu belirten Çakmakoğlu, bir süre öncesine kadar bunların hayal olarak düşünüldüğünü anlattı. Çakmakoğlu, "Bugün bunlar gerçek oldu. Türkiye, büyük bir teknolojiyikazanma başarısını gösterdi" diye konuştu.
     
  STRATEJİK TESİS
     
  İnta Uzay Sistemleri A.Ş Genel Müdürü Murat Erciyes de yer istasyonunun yüksek çözünürlükte uydu görüntülerini almak, işlemek, dağıtmak ve ilgili uyduları işletmek üzere yapılan stratejik öneme sahip bir tesis olduğunu söyledi.

  Şirketin, Ikonos uydusunun Avrasya ölçeğindeki bütün kullanım haklarına sahip olduğunu belirten Erciyes, "Yer istasyonu, Fransa-İsviçre sınırından İran-Pakistan sınırına kadar bir bölgede dışarıdan katkıya ihtiyaç olmaksızın, tamamen kendi imkanlarımızla harita üretebilmekte, bu imkan bir metre koordinat hassasiyetine kadararttırılabilmektedir" dedi.

  Ikonos uydusunun yüksek çözünürlüklü görüntü elde edebilmek için Türkiye`den görevlendirilebilen tek uydu olduğunu vurgulayan Erciyes, diğer uydular için çekilecek yerin yurtdışındaki uydu operatörlerine gönderilmesi gerektiğini anlattı.

  Bunun askeri kullanım açısından ciddi sıkıntılar yarattığını, sivil kullanım için de uzun bir zaman aldığını ifade eden Erciyes, "Çekilen görüntülerin mülkiyeti ülkemizde kalan, çektiğimiz görüntülerin yurtdışı pazarlarda serbestçesatılmayacağı tek uydu Ikonos, tek yer istasyonu da bu tesistir" diye konuştu.

  Görüntü hizmetlerinin Türkiye`nin kalkınma projelerinin yanı sıra Avrasya kapsamında da bölgesel çalışmalara katkı sağlayacağına dikkatiçeken Erciyes, bu ticari açılımın Türkiye`nin savunma ihtiyaçlarını önplanda tutarak, yurtdışında da rekabet edebilen, malını satabilen bir konuma geleceğini söyledi.

  İşletmenin sadece askeri ihtiyaçları değil, sivil pazarı da düşündüğünü belirten Erciyes, Ikonos uydusuna bağlı kalmadan tüm uyduların kullanımına ulaşmayı hedeflediklerini kaydetti.

  "Bu istasyona bağlı olarak çalışacak anten birimleri ile kapsama alanı, Orta Asya ve Batı Çin`e, diğer tarafta da Avrupa`nın tamamına yaygınlaştırılacaktır" diye konuşan Erciyes, kendi uzaktan algılama uydusunu işletmek isteyen Türkiye açısından yer istasyonunun ufak bir başlangıç olduğunu anlattı.

    

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı