Eğitim Haberleri

  İkokullara da seviye belirleme sınavı geliyor

  Hürriyet Haber
  05.10.2007 - 11:33 | Son Güncelleme:

  İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'nde değişiklik yapıldı.Konuya ilişkin yönetmelik değişikliği Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.


  Buna göre, Orta Öğretim Kurumları Sınavı (OKS) yerine ilköğretim kurumlarının 6, 7 ve 8. sınıflarında uygulanacak olan Seviye Belirleme Sınavı (SBS) yönetmelikte yer aldı.
  Yönetmeliğin sınavlarla ilgili maddesine, “Yıl içinde yapılan sınavların dışında, ortaöğretim kurumlarına öğrenci yerleştirmede değerlendirilmek üzere ilköğretim kurumlarının 6, 7 ve 8. sınıflarında Görsel Sanatlar, Teknoloji ve Tasarım, Müzik ve Beden Eğitimi dersleri dışındaki zorunlu derslerin öğretim programlarından ders yılı sonunda Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünce Seviye Belirleme Sınavı yapılır” fıkrası eklendi.
  Yönetmeliğin ödüllerle ilgili maddesi de daha önce yapılan değişiklikle “not” sistemi yerine getirilen “puanlama” yöntemine uygun hale getirildi.
  4, 5, 6, 7 ve 8. sınıflarda puan ortalaması Türkçe dersinden 55.00, diğer derslerin her birinden 45.00 puandan aşağı olmamak şartı ile tüm derslerin dönem ağırlıklı puan ortalaması 70.00-84.99 olanlar “Teşekkür”, 85.00 puan ve yukarı olanlar “Takdirname” alacaklar.
  Üç öğretim yılının her döneminde üst üste Takdirname alanlar “Üstün Başarı”, üst üste Teşekkür ya da dönemlerin herhangi birinden veya bir kaçından takdirname, diğerlerinden teşekkür alanlar ise ilk kez getirilen bir uygulama ile “Başarı” belgesi ile ödüllendirilecek.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı