Gündem Haberleri

  İKÖ Güvenlik Konseyi'nin Lübnan kararından memnun

  ANKARA (A.A)
  13.08.2006 - 12:05 | Son Güncelleme:

  İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, BM Güvenlik Konseyinin (BMGK) Lübnan ile ilgili 1701 sayılı kararını memnuniyetle karşıladıklarını bildirdi.

  İhsanoğlu, yazılı açıklamasında, bu kararın Lübnan'a güvenlik ve istikrar getirmesine yardımcı olmasını beklediklerini belirterek, uluslararası camianın da Lübnan'ın yeniden yapılanmasında ve yerinden edilen Lübnanlıların evlerine dönmeleri sürecinde aktif rol üstlenmesinin beklendiğine işaret etti.

  BMGK kararının alınmasındaki gecikmeyi de eleştiren İhsanoğlu, ayrıca karara rağmen İsrail'in Lübnan'daki saldırıları sürdürmesini kınadı. İhsanoğlu, İsrail'in BMGK kararına uyması ve saldırılara bir an önce son vermesi çağrısında bulundu.

  Lübnan'daki durumun, uluslararası barışa ve güvenliğe tehdit oluşturduğu belirtilen kararda, çatışmaların tamamıyla sona erdirilmesi gerektiği belirtiliyor ve Hizbullahın tüm saldırılarına ve İsrail'in hücuma yönelik tüm askeri harekatına derhal son verilmesi çağrısında bulunuluyor.

  Kararda, Lübnan hükümetine ve BM Barış Gücü (UNIFIL)'e Mavi Hat boyunca güçlerini konuşlandırmaları çağrısında bulunulurken, İsrail hükümetinden Lübnan'ın güneyinde bulunan tüm askeri güçlerini çekmesi çağrısı yapılıyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı