Dünya Haberleri

  İKÖ Genel Sekreteri: Şiddetten kaçınalım

  Uğur ERGAN / ANKARA
  05.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Karikatür krizini Hürriyet’e değerlendiren İslam Konferansı Örgütü’nün Genel Sekreteri Prof. Dr. İhsanoğlu, "İslam dünyası tepkisinde haklı. Ancak çirkinlikten, şiddetten uzak duralım" dedi.

  İSLAM Konferansı Örgütü’nün (İKÖ) Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, Cidde’den Hürriyet’e telefonla verdiği özel demeçte, "İslam dünyasına, bu haliyle Batı medeniyetini nasıl örnek gösterelim" dedi. İhsanoğlu, özetle şunları söyledi:

  "İslam dünyasının en önemli kutsal isminin, çirkince ve kabaca karikatürize edilmesinin basın hürriyeti ve fikir özgürlüğü ile hiçbir ilgisi yok. Kimse İslam dünyasından en önemli kutsal ismine yönelik bu çirkin ve kaba saldırıya karşı sessiz kalmasını beklemesin. Biz İslam dünyasında basın, fikir ve düşünce özgürlüğünü geliştirmek, kuvvetlendirmek için yoğun çaba sarfediyoruz. Ancak bu çirkin karikatürlerden sonra İslam dünyasına bu haliyle Batı medeniyetini nasıl örnek gösterebiliriz.

  MAALESEF ANLAYIŞ GÖRMEDİK

  Karikatürler 30 Eylül’de yayınlandı. 15 Ekim’de Danimarka Başbakanı’na, Dışişleri Bakanı’na mektup yazıp üzüntülerimizi ilettim ve bu davranıştan vazgeçilmesini istedim. Maalesef karşı taraftan bir anlayış görmedik. Batı’da insanlar dindar veya ateist olabilir. Ama bu onlara, dünyü nüfusunun beşte birini oluşturan Müslümanlar’ır kutsal ismine saldırı hakkı vermez. İslam dünyasının tepkisi Ortadoğu’dan Uzakdoğu’ya kadar yayıldı. İslam dünyası bu tepkisini ortaya koymakta haklı. Ancak haklı tepki gösterirken çirkinlikten, kabalıktan ve şiddetten uzak durulması çok önemli. İslam dünyasının şiddetten ve kabalıktan uzak durmasını özellikle rica ediyorum. Konuyu BM nezdinde çözmek için girişimlere başladık."

  Karikatürleri yayınlayan Ürdünlü editör tutuklandı

  DANİMARKA ve diğer Avrupa ülkelerinden sonra Hz.Muhammed karikatürlerini yayınlayan Ürdün’deki haftalık Şihan gazetesinin editörü Cihad Momani, bu eyleminden ötürü tutuklandı.

  Dergide Cihad Momani imzalı "Dünya Müslümanları, mantıklı olun" alt başlıklı yazıda da "bu karikatürler mi, intihar bombacıları mı daha zararlı" yorumu yapılmıştı. Momani’nin bir gün sonra işine son verilirken Ürdün Kralı Abdullah, "Peygamber’e hakaret, haklı gösterilemez bir suçtur" açıklamasında bulunmuştu.

  Vatikan: Dini inançlara hakaret etmeyin

  KARİKATÜR
  krizinin ardından dün ilk resmi açıklamasını yapan Vatikan, ifade özgürlüğünün kişiye dini inançlara hakaret etme hakkı tanımadığını belirtti.

  Tarafları karşılıklı saygıya çağıran Katolik dünyasının merkezi Vatikan, bir kişi ya gazetenin eyleminin, bir ülkeye ya da kurumlara mal edilemeyeceğini belirterek, karikatür krizinin yol açtığı şiddet eylemlerini eleştirdi. Vatikan Sözcüsü Joaquin Navarro-Vallas, "Hoşgörüsüzlük, nereden gelirse gelin gerçek ya da sözlü, eylem ya da reaksiyon, her zaman barışa yönelik ciddi bir tehdittir" dedi.

  Annan: Gazetenin özrünü Allah adına kabul edin

  BM
  Genel sekreteri Kofi Annan, Müslüman ülkelere, Jyllands-Posten gazetesinin özrünü kabul etmeleri çağrısında bulundu. Müslümanların olayla ilgili duyarlılıklarını anlayışla karşıladığını belirten Kofi Annan, "Ben Müslüman dostlarımın, dinleriyle alay edilmesine gösterdikleri tepkiyi anlayışla karşılıyorum. Ama aynı zamanda ifade ve fikir özgürlüğüne de saygı duyuyorum. Ama ifade özgürlüğü diye ille de bazı şeyleri yerine getirmek gerekmiyor. İfade özgürlüğü sorumluluk ve değerlendirme ister. Karikatürleri yayımlayan gazetenin özür dilemesi çok önemli. Ben Müslüman dostlarımdan, gazetenin özrünü Allah adına kabul etmelerini ve günlük yaşama devam etmelerini istiyorum" dedi.

  İran’dan ekonomik yaptırım sinyali

  İRAN
  Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, Hz Muhammed karikatürlerinin gazetelerinde yayınlanmasına izin veren Avrupa ülkelerine yönelik ekonomik yaptırım uygulamayı düşünüyor. Ahmedinecad bu ülkelerin İran ile yaptığı ticari sözleşmelerinin gözden geçirilmesini emretti. Karikatürler, Norveç, Fransa, Almanya, Belçika, İtalya, İspanya, İsviçre, İrlanda, Avusturya, Hollanda, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti ve Macaristan’da yayınlanmıştı.

  Hz. İsa karikatürlerini yayınlamamışlar

  Krize yol açan Danimarka’nın Jyllands Posten Gazetesi’nin, 2003 yılında bir karikatüristin çizdiği, Hz. İsa karikatürünü, Hıristiyanlar rahatsız olur diye basmadığı ortaya çıktı. Hz. Muhammed karikatürlerini yayımlayan Genel Yayın Yönetmeni Carsten Juste, "Başında bir bomba olan İsa karikatürü yayınlar mısınız?" sorusuna ise, "Neden Hz. İsa’nın kafasında bir bomba olsun. Hıristiyanlar böyle bir karikatüre tepki gösterirler. Hz. Muhammed’in kafasında bombalı karikatürü, Müslümanlar sarığı sembol gösterdikleri için yayımladık" cevabını verdi. Öte yandan gazeteye, Ekstra Bladet Gazetesi tarafından, "ifade ve fikir özgürlüğüne yaptığı katkılar" nedeniyle dün Victor ödülü verildi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı