Gündem Haberleri

  İKÖ’de ilk kez kadın zirvesi

  Nuray BABACAN / ANKARA
  21.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hükümet, kadına yönelik şiddet, kadın hakları, töre ve namus cinayetleri konusunda, Devlet Bakanı Nimet Çubukçu’nun sorumlu olacağı üç önemli toplantıya hazırlanıyor.

   Planlanan üç toplantı ile önümüzdeki yılki çalışmaların ana hatları belirlenecek. Bunlar içinde en önemlisi, İslam Ülkeleri Kalkınma Örgütü’nün (İKÖ) tarihinde ilk kez kadın konulu toplantı yapması olacak. Öneriyi götüren, kabul ettiren ve evsahipliği yapan da Türkiye olacak.

  İLKİ 8 EYLÜL’DE

  Çubukçu, 8 Eylül’de yapılacak ilk toplantı için konuyla ilgili tüm kamu kurumlarına yazı gönderdi. Çubukçu, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın kadına yönelik şiddet, kadın hakları, töre ve namus cinayetinin önlenmesi konusunda alınacak tedbirlerle ilgili genelgesini anımsatarak, kurumların neler yaptığını Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü’ne bildirilmesini istedi.

  EURO MED KADIN

  Bakanlık ayrıca, 24 Kasım Şiddeti Önlemi Günü öncesinde EURO MED Kadın zirvesini İstanbul’da yapacak. AB ülkeleri ve Akdeniz’e sınırı olan ülkelerin katılımıyla kasımın ilk haftası yapılacak toplantıda Avrupa Konseyi’nin şiddetle mücadele yılı ilan etmesi nedeniyle başlatılan çalışmalar masaya yatırılacak.

  İSLAM ÜLKELERİNDE İLK

   Kasım ayının sonunda Türkiye için önemli ikinci toplantı ise İslam Ülkeleri Kalkınma Örgütü’nün tarihinde ilk kez yapacağı ’Kadın Zirvesi’ olacak. Son İKÖ zirvesinde Çubukçu, Başbakan Erdoğan’a öneri götürerek, "Türkiye olarak biz öncelik alalım" dedi. Erdoğan da "Daveti biz yapalım, toplantı İstanbul’da olsun" yanıtını verdi. Girişimler olumlu sonuç verdi. İKÖ üyesi ülkeleri öneriye sıcak baktı. İKÖ, tarihinde ilk kez ’Kadın Hakları’ başlıklı bir toplantı yapacak. Toplantıda, İslam’da kadının yerine ilişkin yanlış anlamaların ortadan kaldırılmasına çalışılacak.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı