ANKARA HABERLERİ

İklim için yere yattılar

Fatih TEKECİ
05.05.2012 - 21:21Son Güncelleme :

İklim değişikliğine dikkat çekmeyi amaçlayan “350 Ankara İklim Hareketi” üyeleri, Akay Kavşağı önünde yere yatıp TBMM’yi işaret ederek, “Bağlantıyı kurun” mesajı gönderdi.

Fatih TEKECİ

BAŞKENT’te, 2009 yılından bu yana iklim değişikliklerine karşı mücadele veren dernekler, dünyada 100’ün üzerinde ülke ve bini aşkın kentle birlikte aynı gün, “İklim değişikliğinin farkında mısınız” adlı bir etkinlik düzenledi.

Akay Kavşağı önünde bir araya gelen “350 Ankara İklim Hareketi” üyeleri, “Nükleere, duble yollara para var da iklime yok mu” yazılı pankart açarak, iklim değişikliği konusunda TBMM’nin dikkatini çekmek amacıyla yere uzandı. Parmaklarıyla Meclis’i işaret eden dernek üyeleri, “Sizlere iklim değişikliğini anlatmak için yürüdük, yazdık, pedal çevirdik. Bizi dinlemediniz. Bu yüzden yarattığınız ve yaratacağınız dünyayı anlatmak için yatıyoruz” mesajını gönderdi.

Bağlantıyı kurun

Seslerini daha iyi duyurabilmek amacıyla tüm gruplar adına ortak basın açıklamasını okuyan Mert Kaya, geçtiğimiz yıl Akay Kavşağı ve 70 Gün Alt Geçidi’nin iklim değişikliği nedeniyle su baskınına maruz kaldığına dikkat çekerek, “Artık aşırı iklim olayları daha sık ve daha şiddetli yaşanıyor. Daha fazla kömür yakmak için santraller kurmayalım, daha fazla petrol yakmak içinse duble yollar yapmayalım. HES inşaatları ile de işçilerin ve doğanın canına okumayalım. Yaratılan petrol ve kömür dünyası, yaşadığımız dünyayı ve iklimimizi değiştirdi. Fosil yakıtlarla iklim değişikliğinin bağlantısını kurun artık” dedi.

Mesaj verdik

350 Ankara İklim Hareketi üyesi Önder Algedik ise, “Geçtiğimiz kış yaşanan aşırı kar yağışı, ardından gelen hızlı sıcaklık artışı ile oluşan sel falaketleri ve şimdi de yurdun çeşitli yerlerinde yaşanan kuraklık başlangıçları iklim değişikliğinin önemli bir noktaya geldiğinin göstergesidir” ifadesini kullandı. Algedik, “350 Ankara’yı destekleyen örgütler ve aktivistlerle bu sefer hükümete ve meclise ‘Kömür, petrol kullanarak yaratılan iklim değişikliği ile bağlantıyı kur ve adım at’ mesajı verdik” dedi.

İklim hareketinin minik Güneş’i

BU yıl dördüncüsü gerçekleştirilen “iklim” etkinliğinin maskotu ve 350 İklim Hareketi’nin en küçük üyesi iki buçuk yaşındaki Güneş, “Nükleere, duble yollara para var da iklime yok mu” yazılı pankart önünde objektiflere poz verdi. Minik Güneş’in arkasında yer alan Çevik Kuvvet polislerinin sayısının hayli fazla olması ise dikkat çekti.

Yüzlerini boyadılar

İKLİM değişikliğine dikkat çekmek amacıyla sokaklara çıkıp yerlere yatan 350 İklim Hareketi’ne, başta Tüketici Koruma Derneği Ankara Şubesi olmak üzere ODTÜ Mezunlar Derneği, Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği, Tüketici Dernekleri Federasyonu ve Perşembe akşamı Bisikletçileri destek verdi. İklim değişikliğine dikkat çekmek amacıyla yüzlerinin yarısını siyaha boyayan aktivistlere Ankara Sine-i Sanat Atölyesi ise kıyafetleri ve temiz bir dünyayı simgeleyen maskot bebekleri ile eşlik etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İklim için yere yattılar haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


Sayfa Başı