Dünya Haberleri

DÜNYA

  'İklim' için yeni umut

  Hürriyet Haber
  23 Kasım 2009 - 15:00Son Güncelleme : 23 Kasım 2009 - 15:00

  Aralık ayında yapılacak iklim zirvesine 60 devlet ve hükümet başkanının katılacağının belli olması umutların artmasına yol açtı.

  BBC Türkçe'de yer alan habere göre, 7 ile 18 Aralık tarihleri arasında yapılacak İklim Zirvesi'nden güçlü ve anlamlı bir anlaşma çıkmayacağı konusunda yaygın kaygılar var.

  Çin ABD ve Hindistan gibi dünyanın çevreyi en çok kirleten ülkelerinin liderleri henüz Kopenhag zirvesine katılacaklarını açıklayanlar arasında değil.

  Fakat gözlemciler, yine de bu kadar çok sayıda hükümetin toplantıya en üst düzeyde katılmaya karar vermiş olmasının beklentileri yeniden artıracağını söylüyorlar.

  Normal koşullarda Birleşmiş Milletler'in yıllık İklim Değişikliği Konferansı'nda ülkeler Çevre Bakanları düzeyinde temsil ediliyorlar.

  Kopenhag'daki zirveye katılacak 192 ülkenin temsilcileri 1997 tarihli BM Kyoto İklim Protokolü'nün yerini alacak yeni bir anlaşma sağlamaya çalışacaklar.

  İngiltere Başbakanı Gordon Brown, liderler kendi prestijlerini ortaya koyduğu takdirde bir anlaşma sağlanması ihtimalinin artacağını söylemişti.

  ÇERÇEVE ANLAŞMA YAPILABİLİR

  Kopenhag'da önemli rol oynaması beklenen liderlerden Avustralya Başbakanı Kevin Rudd, zirvede bir anlaşma sağlanması konusunda dünya liderleri arasında büyük bir kararlılık olduğunu söyledi.

  Fakat BBC'ye verdiği mülakatta Rudd, Kopenhag'da bağlayıcı bir anlaşmaya değil, ilerde böyle bir anlaşmaya temel teşkil edebilecek bir çerçeve anlaşmaya varılmasının mümkün olabileceğini kaydetti.

  Rudd ayrıca bunun bile garanti olmadığını, pazarlıkların çok sert geçeceğini de sözlerine ekledi. Avustralya, atmosfere sera etkisi yaratarak dünyanın ısınmasına neden olan zehirli gazları kişi başına en çok yayan ülkelerden biri.

  Kevin Rudd ise Kopenhag'daki görüşmelere, herkesin "elleri kirli" gittiğini söylüyor. Kopenhag'daki zirve öncesi, sanayileşmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasındaki görüş ayrılıkları giderilebilmiş değil.

  Gelişmekte olan ülkeler, sanayileşmiş ülkelerin, sera gazı salımlarını azaltması gerektiğini vurguluyor. Sanayileşmiş ülkeler özellikle Hindistan ve Çin gibi ülkelerin daha fazla çaba sarfetmesi gerektiği kanısında.

  APEC ZİRVESİ'NDE ANLAŞMAYA VARILMAMIŞTI

  Son olarak geçen hafta Singapur'daki Asya Pasific Zirvesi'nde de, Kopenhag'daki zirve öncesi hedefler üzerinde bir anlaşmaya varılamamıştı.

  Zirve bildirisine ilişkin taslakta, sera etkisi yaratan gazların 2050 yılına kadar yarı yarıya azaltılması hedefi yer almış ama daha sonra bu hedef de bildiriden çıkarılmıştı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı