Gündem Haberleri

  İklim düzenlemesi maliyetine katlanılabilinir

  Hürriyet Haber
  08.12.2009 - 16:38 | Son Güncelleme:

  Nobel ödüllü yazar Paul Krugman, sera gazı salınımlarını azaltmanın altından kalkılamayacak kadar pahalı olmadığını dile getirirken, Kopenhag'da imzalanacak olası bir anlaşmanın ekonomik iyileşmeye yardım edebileceğine dikkat çekiyor.

   The New York Times yazarı Krugman, "Sera gazı salınımlarını azaltmak, gerekli olduğu kadar, ekonomik olarak altından kalkılabilir bir gerçek. Bu alanda yapılan birçok çalışma, ekonomiye olabildiğince az zarar vererek, emisyonların azaltılabileceğini gösteriyor. Resesyon içindeki ekonomi de engel değil. Hatta Kopenhag’da varılacak bir anlaşma, ekonomik iyileşmeye yardım bile edebilir" diyor.

   

  Krugman, “An Affordable Truth” başlığıyla ele aldığı ve yukarıdaki sözlere yer verdiği yazısında, sera gazı salınımlarının ekonomik olarak altından kalkılabilir olmasının sebeplerini sıralıyor. 

   

  Krugman’a göre ilk neden ekonomiyi canlandırmak için başlatılan mali teşviklerin işe yarıyor olması.

   

  İklim değişikliği konusundaki hareketlenmenin “karbon ücretlendirmesi” formunda olacağına dikkat çeken Krugman, şirketlerin saldıkları karbondioksit ya da diğer sera gazlarını karşılayacak izinler satın alacaklarını belirtiyor ve “Bu şekilde daha az karbon yakarak, kârlılıklarını artırabilirler. Üstelik, daha az karbon yakma yolları geliştirmek için daha zeki ve yaratıcı hale gelirler” diyor.

   

  Yönetim danışmanlığı şirketi McKinsey & Company’nin yaptığı bir çalışmanın, sera gazı salınımlarını oldukça düşük maliyetlerle azaltmanın yollarını gösterdiğini söyleyen Krugman, araştırmada daha fazla izolasyon, etkin yakıt kullanımı olan araçlar, güneş enerjisinden daha fazla yararlanma gibi seçeneklerin var olduğunu belirtiyor.

   

  Krugman bununla birlikte, gerekli teşviklerin verilmesi durumunda insanların çok daha yaratıcı seçenekler yaratabileceğine inanıyor.

   

  MUHAFAZAKÂRLAR YANILIYOR Nobel Ödüllü ekonomist, iklim değişikliğiyle savaşmanın ekonomik sıkıntı yaratacağına inanan muhafazakar kesimin, kapitalizmin her türlü soruna çözüm bulabileceğine inanmasına rağmen, “karbon ücretlendirmeleri” sisteminin bir şekilde işe yaramayacağına inandığını söylüyor.

   

  Krugman yazısında “Daha önce de olduğu gibi yine yanılıyorlar. 1980’li yıllarda yaşanan asit yağmuru tartışmasında, sağcı kanaat önderleri, bilimin çözüm önerilerine karşı çıkmıştı. Bugün olduğu gibi, bazı sanayi grupları o zamanda yapılacak değişikliklerin ekonomiye zarar vereceğini dile getirdi. Ancak, 1990’lı yıllarda, abd sülfür dioksit için bir ücretlendirme sistemi geliştirdi. Beklenenin aksine bu sistem hava kirliliğinin beklenenden daha düşük bir maliyetle temizlenebilmesini sağladı” yorumunu yapıyor.

   

  “Sera gazı salınımlarını azaltmak oldukça zor ve karmaşık bir konu ancak çözümü başladığında devamının ne kadar hızlı bir şekilde geleceğini göreceğiz” diyen Krugman, salınım sınırlandırmalarının ekonominin yıllık büyümesini önümüzdeki 40 yılda yüzde 25 oranında yavaşlatacağını belirtiyor ve yazısında şu ifadeye yer veriyor:

   

  “Bu çok da yüksek bir oran değil. Asit yağmuru deneyimi rehberliğinde, gerçek maliyetin çok daha düşük olacağı söylenebilir.”

   

  YATIRIMLAR ARTACAK Krugman, iklim değişikliği yasa tasarılarının yatırım amaçlı harcamaları artıracağına dikkat çekiyor ve daha etkin enerji kullanımının gereklilik haline geleceği her türlü alanda yeni inşaatların ve dolayısıyla yatırımların artacağına dikkat çekiyor.

   

  Benzer bir mantığın ekonominin farklı alanlarında da uygulanabileceğinin altını çizen Krugman, iklim değişikliği düzenlemelerinin ekonominin her alanında yatırımlar gerçekleştirilmesine zemin hazırlayacak.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı