ANKARA HABERLERİ

İklim değişikliğine karşı kadın çiftçi

Hürriyet Haber
16.10.2008 - 00:00Son Güncelleme : 15.10.2008 - 20:45

TZOB Genel Başkanı ve Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Şemşi Bayraktar, dünyadaki çiftçi nüfusun büyük bölümünü oluşturan kadın çiftçilerin iklim değişikliğiyle mücadelede çözümün bir parçasını oluşturduğunu belirtti.

Hürriyet Haber

TÜRKİYE Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı ve Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu (IFAB) Yönetim Kurulu Üyesi Şemsi Bayraktar, dünyadaki çiftçi nüfusun büyük bölümünü oluşturan kadın çiftçilerin, iklim değişikliğiyle mücadelede çözümün bir parçasını oluşturduğunu belirtti.

Bayraktar, Dünya Kadın Çiftçiler Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, kadın çiftçiler suya olan ihtiyacın ve sıcaklıkların arttığı, üretim koşullarının kötüye gittiği dünyamızda, hayati rol oynadığını vurguladı.

Ekilebilir alanların azalması ve çölleşme gibi unsurların açlık ve kıtlık riskini beraberinde getirdiğine, üretim şartlarının zorlaştığına işaret eden Bayraktar, iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin azaltılmasında kadın çiftçilerin eğitiminin büyük önem taşıdığını belirtti.

Aktif politika çağrısı

İklim değişikliği konusunda cinsiyet ayırımcılığı yapmayan politikalardan yana olmak için kadın çiftçilerin ulusal, bölgesel ve uluslararası düzeyde siyasi diyaloglara ve düzenlemelere, izleme ve değerlendirme çalışmalarına katılımlarının sağlanması gerektiğini anlatan Bayraktar, şöyle devam etti:

"Kadın çiftçiler, politik görüşmelerde aktif olarak yer almalıdır. Ancak, bu şekilde iklim değişikliği gibi sorunlar ve yerel gerçekler önemli politik görüşmelerde paylaşılabilir ve dikkate alınabilir. İklim değişikliğinin birçok etkisi bilinmekle beraber, iklim değişikliğine insanların sebep olduğu konusunda büyük bir görüş birliği vardır. Bu bağlamda eğitim, kapasite gelişimi ve teknolojinin kullanılması yoluyla sürdürülebilirliğin ve kadın çiftçilerin üretim kapasitesinin geliştirilmesi; gıda güvencesinin sağlanması ve kitlesel açlığın önlenmesi için hayati önem taşımaktadır. Yüzyıllardır kadın çiftçiler gıda üretiminde sorumluluk sahibi olmuşlardır. Onların karşı karşıya kaldıkları zorlukların üstesinden gelinmelidir."

Kızılcahamam’da gayrimenkul satışları

KIZILCAHAMAM Malmüdürlüğü gayrimenkul satmak üzere ihale açtı. Kızılcaviran Köyündeki Hazineye ait bin 891 parsel numarasında kayıtlı 41 bin 460 metrekare yüzölçümlü taşınmaz açık teklif usulü ile satılacak.

Tahmini bedeli 1 milyon 50 bin YTL, katılımcılardan alınacak olan geçici teminat tutarı ise 210 bin YTL olarak belirlenen taşınmazın satışı, 28 Ekim 2008 tarihinde saat 13.30’da belediyede yapılacak.

Satış bedeli özel gelir kaydedileceğinden, ihalede satış bedeli sertifikayla ödenmeyecek.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İklim değişikliğine karşı kadın çiftçi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Eylül 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:47
  • Guneş
   06:26
  • Öğle
   12:53
  • İkindi
   16:20
  • Akşam
   18:58
  • Yatsı
   20:26
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı