ANKARA HABERLERİ

İklim değişikliği çağrısı

Hürriyet Haber
06.10.2015 - 14:45Son Güncelleme :

Ankara Genç İşadamları Derneği (ANGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Fatma Semiz, iklim değişikliği nedeniyle artan doğal afetlerin, can ve mal güvenliğini tehdit ettiğini söyledi.

Hürriyet Haber

İklim değişikliğinin ulaşımdan tarıma, turizmden sanayiye kadar her sektörü etkileyeceğini vurgulayan ve yaşanacak sorunlara karşı iyi bir planlama yapılması gerektiğini kaydeden Semiz, şunları söyledi:
“Bu soruna karşı gelişmiş ülkeler yıllardır çok ciddi çalışmalar yapmakta, tedbirler almaktadır. Ancak maalesef Türkiye henüz iklim değişikliğine karşı kayda değer bir mesafe kat etmiş değildir. Günlük yaşamımızı tamamen değiştirecek bu sorunun ivedilikle ele alınması elzemdir. Özellikle büyük kentlerde birkaç dakikalık yağışlar sırasında insanların can ve mal güvenliği ortadan kalkmakta, alışık olmadığımız görüntüler ortaya çıkmaya başlamaktadır. Doğal afetlere karşı yalnızca binaların depreme dayanıklılığı hesap edilmemeli, tüm yapılar yeni bir program çerçevesinde ele alınmalıdır. Türkiye hem altyapısıyla, hem de havaalanlarından barajlarına kadar gerçekleştireceği tüm önemli projeleriyle iklim değişikliğinin yol açacağı sorunlara hazırlıklı olmalıdır. Bunun için de öncelikle risk analizleri yapılmalı, iklim değişikliğinin vereceği zararlara karşı şimdiden önlem alınmalıdır. Risk analizini özel sektör de yapmak durumundadır. Bu konuda Ankara pilot il olarak değerlendirilebilir. İş dünyası, yerel yönetimler, üniversiteler ve bürokrasi, bir konsorsiyum oluşturarak iklim değişikliği risk haritası çıkarmalıdır.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İklim değişikliği çağrısı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

06 Mart 2018, Salı
 • İmsak
  05:45
 • Guneş
  07:08
 • Öğle
  13:06
 • İkindi
  16:17
 • Akşam
  18:52
 • Yatsı
  20:10
Sayfa Başı