İkizini karnında taşıyor

26 Kasım 2010 - 12:17Son Güncelleme : 26 Kasım 2010 - 10:04

Gaziantep'te yapışık ikiz olarak dünyaya gelen bebeklerden biri normal gelişimini sürdürdü, diğeri ise başı olmadan kardeşinin göğüs ve karnına yapışık olarak büyüdü.

Kilis'in Belenözü Köyü'nde oturan ve hala-dayı çocukları oldukları bildirilen Lüfiye İ. ve Ahmet İ, çiftinin yaklaşık 2,5 yıl önce Gaziantep'te bir hastanede, birinin beyni ve başı olmayan yapışık ikiz kız bebekleri dünyaya geldi. Doğumun ardından yapışık ikizler Adana'daki ÇÜ Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'ne sevk edilerek burada tedavi altına alındı. Bu süre zarfında bebeklerden biri normal gelişimini sürdürürken, diğeri ise başı olmadan kardeşinin göğüs ve karnına yapışık olarak kol ve bacakları kardeşine göre daha az gelişebildi.

Ailesinin arayıp sormadığı bebeğe hastane personeli tarafından “İlknur” adı verildi. Çocuk Cerrahi Servisi sorumlu hemşiresi Refiye Özgen'e “anne” diyen İlknur, servisin adeta maskotu ve sevgilisi oldu. Maddi durumu iyi olmadığı öğrenilen ailesi tarafından alınmadığı için yaşamını hastanede sürdüren İlknur, ikizini giydiği kıyafetlerinin altında taşıyor.

50 bin doğumda bir görülen vaka

Birinin yardımıyla veya herhangi bir yere tutunarak yürüyebilen küçük İlknur, elbisesinin altında gizlediği başı ve beyni olmayan ikizinden ayrılacağı günü bekliyor. ÇÜ Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Tuncer, bu durumun tıpta en ender görülen hastalıklardan olduğunu ve yaklaşık 50 bin doğumda bir görüldüğünü söyledi.

Neden ortaya çıktığına ilişkin ellerinde net bir bulgunun olmadığını belirten Tuncer, “Ancak gebeliğin erken döneminde olan bir şey. Anne karnındayken çocuğun gelişimini etkileyen faktörler bu hadiseye neden oluyor” dedi. Tuncer, ikizlerin kafadan, göğüsten, karından ve kalçadan yapışık olanlar şeklinde görüldüğünü, bazı yapışık ikizlerde iki ayrı beden ile iki ayrı beynin olduğunu, bazılarında bebeğin bir tanesinin tüm organlarına sahip olurken, diğerinin ise bir takım uzuv eksiklikleriyle dünyaya gelebildiğini ifade etti.

Parazit ikiz olarak adlandırılıyor

Bu tip durumlardaki yapışık ikizlerin bir kısmının ayrılabildiğini anlatan Tuncer, şöyle konuştu:

“Bir kısmı ise ayrılamıyor. Ayrılamamalarının nedeni bazen kalp ve beyin gibi hayati önem taşıyan organlarını ortak kullanmaları olabiliyor. Bazen de kafaları iki tane ancak göğüsten aşağısı tek bir beden şeklinde olabiliyor. O zaman bunları da tıbbi açıdan ayırmak mümkün olamayabiliyor.

Bizim hastamızın ise ikizinin beyni ve başı yok, ancak diğer organları var. Etik açıdan bunun bu şekilde olması biraz daha avantaj. Çünkü diğer yapışık bebek beyni sinir sistemi olmamasından dolayı ayrı bir şahıs kategorisinde olmuyor. Sadece bunu bir parazit ikiz olarak isimlendiriyoruz. Bundan dolayı ayrılması hukuki ve etik açıdan diğerlerine nazaran doktor ve işin içinde olanları rahatlatacak konumda.”

Ameliyatta başarı şansı yüksek

Tuncer, hastalarının ayrılma şansının olduğunu ve bu yöndeki çalışmalarını sürdürdüklerini vurgulayarak, “Ayrılma operasyonu sırasında çocuğun hayati organlarının da korunması gerekir çünkü bir damar aynı anda hem ikizi hem kendisini besliyor. O damarın ve sinirin uygun bir şekilde ayrılması lazım ki çocuğa kalan kısmında zarar ve bir fonksiyon kaybı oluşmasın” dedi.

Bunların oluşmasını engellemek için dünyada tıbbi açıdan yapılabilecek hem radyolojik, hem görüntüleme yöntemleri ve hem de biyokimyasal tetkiklerin hepsini yaptıklarını anlatan Tuncer, “Çocuğun anatomik detayını ortaya çıkarttık. Çocuğu ameliyata hazır hale getirdik. Önümüzdeki bir kaç ay içerisinde ameliyatla ayrıştırmayı planlıyoruz. Ameliyatın başarı şansı diğer yapışık ikizlere göre daha yüksek” diye konuştu.

Tuncer, hasta ilk geldiğinde ameliyat için ailesinden de gerekli izinleri aldıklarını, ayrıştırma işlemini çocuğun psikolojik yönden etkilenmemesi için daha fazla geciktirmek istemediklerini de ifade etti. Servisin sorumlu hemşiresi Refiye Özgen de İlknur'un ellerinde büyüdüğünü, her türlü bakımı ve beslenmesini servisteki diğer görevli arkadaşlarıyla birlikte yaptıklarını ifade etti.

Özgen, İlknur'u bugüne kadar ailesinden kimsenin aramadığını, geçtiğimiz Temmuz ayında cep telefonundan dedesine ulaşarak tedavisinin devamı için yeşil kart işlemlerini yaptırmalarını istediklerini söyledi.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 15 Yorum }
 • Sener Koruturk 24.11.2010 18:38:37
  Akraba evlilikleri yasaklanmali!
 • GÜLÇİN TUFAN 24.11.2010 15:30:24
  çocuk iyleşince yavrum canım diye çocuğu almak isterler
 • evrim b. 24.11.2010 15:17:30
  hastane yetkililileri, ailesinin harekete geçmesini beklememeli. devletin, kızın velayetini ailesinden alması gerekmekte biran önce. yoksa hastanenin ailenin yeşil kart çıkarmasını beklemesi büyük hata. hastane yetlilileri gaziantep sosyal hizmetlere yazı yazarak kızın durumun bildirmeli acilen.
 • ALİ BAL 24.11.2010 14:45:04
  allah yardım etsin inşallah sorunsuz bir çoçukluk geçirir
 • Mustafa AYGÜN 24.11.2010 14:29:44
  Bari ayırdıktan sonra, fazla organları bağışlasalar da birkaç kişi daha sevinse.
 • Laik Okur 24.11.2010 14:11:51
  Boylesine cahilce yaplimis bir evlilik olduguna inanamiyorum! Anlamiyor musunuz kardesim akraba evliligi sagliksiz cocuklar yaratiyor! Yazik cocuga ya :(
 
Haberlerdarbe girişimi15 temmuz 2016 darbe girişimiparalel yapı darbe girişimidarbe15 temmuz 201615 TemmuzGenelkurmay