Ege Haberleri

  İkiz bombacılara ikişer müebbet

  Bahri KARATAŞ,İZMİR (DHA)
  27.09.2012 - 11:30 | Son Güncelleme:

  Şirinyer'de 2007 yılında, bir kişinin öldüğü, 10 kişinin yaralandığı bombalı saldırıyı gerçekleştiren terör örgütü üyesi biri tutuklu üç sanığa ikişer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 262 yıl hapis cezası verildi.

  İZMİR’in Buca ilçesi Şirinyer semtinde 2007 yılında, bir kişinin öldüğü, 10 kişinin yaralandığı bombalı saldırıyı gerçekleştiren PKK üyesi tutuklu Fırat Yağmakan ile tutuksuz ikiz kardeşi Murat Yağmakan ve dayıları Ziver Turan ikişer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 262 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Tutuksuz iki sanık hakkında yakalama kararı çıkarıldı.
  Şirinyer semtindeki bir mağazanın önünde 2 Ekim 2007’de meydana gelen patlamada 2 kişi yaralanmıştı. Patlamadan yaklaşık 4 saat sonra aynı cadde üzerinde bir halı mağazasının önündeki patlamada ise dükkanda çalışan Atilla Eraslan yaşamını yitirmiş, 8 kişi yaralanmıştı. Aralarında Fırat ve Murat Yağmakan isimli ikiz kardeşler ile dayıları Ziver Turan’ın da bulunduğu 7 kişi 18 Ekim’de gözaltına alınmıştı. Savcı, olayın faili olduğu öne sürülen üç sanık hakkında ikişer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 266’şar yıl hapis cezası istemişti. Cumhuriyet savcısı, örgüt üyelerini evinde barındırdığı öne sürülen Meyase Turan’ın da “örgüt üyesi olma ve terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme” suçlarından cezalandırılmasını talep etmişti.
  10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan son duruşmaya tutuklu yargılanan Fırat Yağmakan ile ölen Atilla Eraslan’ın annesi Kevser, babası İrfan Eraslan ve Arif Abay ile sanakıların avukatları katıldı. Fırat Yağmakan, 5 yıldır, yapmadığı bir eylemden dolayı tutuklu bulunduğunu, hakkındaki suçlamaları kabul etmediğini belirterek, beraatını istedi.
  Mahkeme heyeti sanıklar Fırat Yağmakan, Murat Yağmakan ve Ziver Turan’ın açık kimliği tespit edilmeyen PKK Terör Örgütü üyesi olduğu anlaşılan bir kişi ile yaptıkları plan ve hazırlık sonucu haraket ederek önce bir mağaza önünde çöp bidonuna ve daha sonra bir halı mağazası önüne çalıntı motosikletin üzerindeki bombaları patlatıp, Atilla Eraslan’ın ölümüne ve 10 kişinin de yaralanmasına sebep olduklarını belirtti. Mahkeme heyeti, sanıkların “Devletin birliğini ve bütünlüğün bozmak” suçunu işlediklerini ve suçun işleniş biçimi, suç konusunun önemi ve değeri, sanıkların amaçları, meydana gelen zarar ve tehlikenin ağırlığı, sanıkların kasta dayalı kusurlarının ağırlığı, güttükleri amaç ve saikler nazara alınarak ceza adaletinin temin ve tesis amacı ile sanıklar Fırat Yağmakan, Murat Yağmakan ve Ziver Turan’ın Atilla Eraslan’ın ölümüne neden olmak ve diğer kişilerin de yaralanmasına neden oldukları ididasıyla ikişer kez müebbet ve 262’şer yıl hapis ve 2’şer bin TL para cezasına çarptırdı. Fırat Yağmakan ayrıca motosikleti çaldığından dolayı da 6 yıl daha hapis cezası aldı. Tutuksuz yargılanan Miyase Turan ise beraat etti. Tutuksuz sanıklar Murat Yağmakan ve Ziver Turan hakkında da yakalama kararı çıkartıldı.
  Duruşma sonrası verilen kararı gözyaşları içinde yorumlayan terör kurbanı Atilla Erasyan'ın annesi Kevser Eraslan, “Bu acı artık dindi. Katiller en ağır cezaya çarptırdı. Beş yıldır bu dava sürüyordu. Buraya her gelişimizde bu acıyı tekrar yaşıyorduk. Benim evladım geri gelmeyecek. Oğlum bir kez öldü, biz ise her gün ölüyoruz. Hakkettikleri cezayı aldılar. Adalet sonunda onları cezalandırdı” dedi.

  OLAY NASIL OLMUŞTU
  Olay, Şirinyer semtinde 2 Ekim 2007’de meydana gelmişti. Şirinyer’deki bir Avm önünde, meydana gelen patlamada 2 kişi yaralanmıştı. Bu patlamadan yaklaşık 4 saat sonra bir halı mağazası önündeki patlamada içeride çalışan 29 yaşındaki Atilla Eraslan ölmüş, 8 kişi yaralanmıştı. Olayla ilgili yakalanan Fırat Yağmakan ile birlikte yarım kilo TNT patlayıcı ile 2 kilo potasyum ve amonyum nitrat karışımı kimyasal madde ele geçirilmişti. Yakalananların Kuzey Irak’a asker göndermeye izin veren tezkerenin kabul edilmesi ardından yeni eylem hazırlığında oldukları saptanmıştı. Terör örgütü PKK’nın dağ kadrosunda bulundukları belirtilen Fırat Yağmakan’ın motosiklet hırsızlığından, ikizi Murat Yağmakan’ın da terör örgütüne yardım ve yataklık ile korsan gösteri düzenlemekten sabıkalı oldukları anlaşılmıştı. Fırat Yağmakan’ın, bombalı eylem için kullandığı motosikleti çaldığı tespit edilmişti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı