ANKARA HABERLERİ

İkisinin de hedefi aynı

Deniz GÜREL
02.10.2008 - 00:00Son Güncelleme :

Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki şöyle diyor. "Belediyenin yapısını bilsem aday olmazdım. Başarısız olsam bir mazeret bulur, sürem dolmadan ayrılırdım."

Dokuz buçuk seneyi aşkın süre Mamak’ta Belediyesi Başkanlığı’nı sürdüren Şahin ise, yarım kalan işlerin tamamlanması için bir döneme daha ihtiyacı olduğunu söyledi.

Deniz GÜREL

Tiryaki: Başarısız olsam ayrılırdımAltındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki yerel seçim havasının hissedilmeye başlamasıyla çok /images/100/0x0/55eb54c0f018fbb8f8ba629ekonuşulacak açıklamalarda bulundu. Tiryaki’nin çarpıcı açıklamaları şöyle:ALTINDAĞ

Belediye Başkanı Veysel Tiryak yerel seçimler öncesi çok konuşulacak açıklamalarda bulundu. "Belediyenin yapısını bilsem aday olmazdım. Başarısız olsam bir mazeret bulur sürem dolmadan ayrılırdım" diyen Tiryaki, "Aday gösterildiğim takdirde beklediğim rakam herkesin rahatlıkla ’atıyor’ diyebileceği bir rakam. Seçildiğimden yüksek oy alacağımı düşünüyorum. Yüzde 60’ın altında oy aldığımda kendimi başarısız addedeceğim" dedi. Tiryaki, "Bir dönem daha yapmak istiyorum diye diretmem. Bu makam bana bir şeref vermemelidir. Eğer bende şeref varsa benim oturduğum her koltuk şereflenmelidir. Veysel Tiryaki oturduğu koltuğa bir değer katıyorsa önemlidir" açıklamasını yaptı. Tiryakinin çarpıcı sözleri şöyle:

"Türkiye’deki yerel idareleri biliyoruz, enkaz edebiyatı yapmaya ’Şöyle kötüydü böyle duruma getirdik’ demeye hakkımız yok. Devraldığımız yönetimin tüm tarzını değiştirdik. Çok eleştirildik. Bir yıl boyunca bir metreküp asfalt dökmedik, kaldırım yapmadık, hiç bir iş yapmadık. Tamamen kuruma ayırdık. Ciddi tepkiler aldık, çoğu da parti içindendi. Tıpkı Türkiye’nin genelinde olduğu gibi Altındağ’ın da kurumsallaşamama sıkıntısı vardı. Bir yıl boyunca onu çözdük. Son üç yılda da Altındağ’ı düzene sokmaya çalıştık. Göreve geldiğimizden bu yana Altındağ’da gözle görülür bir kabuk değişikliği var.

Bizden sonra üfürmeye başladılar

Dört yılı dolu dolu geçirdim, eyyamcılıkla geçirmedim. Her gün bir okulda, mahallede, Bayındırlık Bakanlığı’nda, TOKİ’de, memur gibi koşturarak çalıştım.Altındağ’da şu anda da yıkım yapılıyor, seçim gününe kadar da yapılacak. Çinçin’in ikinci etabı yıkıldı. Aktaş’ta ikinci etaplar yıkılıyor. Bunar kavgasız gürültüsüz oluyor. Toplam yıktığımız gecekondu 10 binin üzerine çıktı. Biz bu rakamları söyledikten sonra ’Şu kadar gecekondu yıktık, bu kadar yıktık’ diye üfürmeye başlayanlar çıktı. Biz Türkiye tarihinde kamu kurumlarının yıktığı kadar gecekondu yıktık. Bu rakamları verirken vatandaşın yıktığını, müteahhidin yıktığını saymıyoruz. Sadece yol, park, sosyal donatı için yıktıklarımızı söylüyorum. Hani milattan önce, sonra var ya, gecekondu da ’Veysel Tiryaki’den önce ve sonra diye’ anılacak.

Oy vermeyenlerden oy bekliyorumBilsem aday olmazdım

"İlk geldiğimde ’Buraya nereden geldim’ dedim. Ben belediyenin mevcut yapısını bilseydim kesin aday olmazdım. Başarılı olmak zorundaydım çünkü kendimi başarısız olacağım yerde tutmam. İlk aylarda ciddi sıkıntılar başarısızlık korkuları yaşadım. Başarısız olsaydım sağlık ve benzeri bir gerekçe bulup görev süresi içinde bu işten ayrılırdım. Bu belediye şu anda bir kurumdur. Mali durumu gayet iyi. Kadrolaşmak çok kolaydı, eş, dost toparlardık ama bu sonucu alamazdık. Çünkü Altındağ Belediyesi maaşını ödeyemeyen bir belediyeydi. Bana enkaz edebiyatı yaptırmayın. Şu an maaş ödemesi bir sefer sarkmamıştır. Her ay geçmiş döneme ait 1.5 trilyon borç ödüyorum. Bize devletten gelen para 1 trilyon."

Merakım olsa koltukta otururum

Dokuz buçuk seneyi aşkın süredir Mamak’ta Belediyesi Başkanlığı’nı sürdüren Gazi Şahin, Mamak’ta yarım kalan işlerin tamamlanması için bir döneme daha ihtiyacı olduğunu belirterek, "Kalan işleri /images/100/0x0/55eb54c0f018fbb8f8ba62a0tamamlamak için ve faydalı olacağıma inandığım için bir dönem daha istiyorum" dedi.

İKİNCİ

döneminin sonuna yaklaşırken yeniden aday olarak yarım kalan işleri tamamlamak istediğini söyleyen Mamak Belediye Başkanı Gazi Şahin, "Yoktan bir ilçe yaratmak Mamak’ı düzene sokmaktan kolay. Biz yeninin yapılacağı sürede eskiyi yıkabildik ve şimdi de yeniden yapıyoruz. Bezginlik yok, keyif alarak yapıyoruz. Dozerlerin palet gıcırtıları melodi gibi geliyor artık ve keyif alıyorum" dedi.

Bir koltuk merakı olmadığını belirten ve yarım kalan işleri tamamlamak için bir dönem daha Mamak’tan aday olmak istediğini söyleyen Şahin şunları söyledi:

"Heyecanımız bitmedi. Kaldığımız yerden görevimize devam etmek istiyoruz. Çünkü Mamak Belediyesi’nin çalışmaları son hızla sürüyor. Mamak’ta kavga gürültü yok, barış ortamı var. Başladığımız projeleri bitirmek için ilk günkü heyecanımızı taşıyoruz.

Koltuk merakım yok

Yapıklarımızın doğruluğundan zerre kadar şüphem yok. İçimin sızladığı bir şey yapmadım. Mümkün mertebe ilçenin sorunlarına halkın isteklerine yetişmeye çalışıyorum. Düşündüğüm tek şey hizmet. Önce devletime sonra ilçeme ne yapabilirim diye düşünüyorum. Daha 45 yaşındayım, yıpranmadım, yaşlanmadım, yorulmadım. Ama bir saatim kalmış gibi de hırsla bağlılıkla çalışıyorum. 9 yıl önceki gibi hatta daha fazla heyecan ve istekle çalışmalarımızı yürütüyoruz.

Koltuk merakım yok. Merakım olsa zaten koltukta otururum. Günde 2 saat oturmuyorum koltukta. Biz ekibimizle sürekli sahada çalışıyoruz. Yüz eskimesi olayına da inanmıyorum. Benim için yüz eskimesi demek hizmet heyecanının yitirilmesi demektir. Enerjim 9 yıl önce başladığımdan fazla.

Ama şunu da biliyorum. Ülkeye illa yönetici, belediye başkanı olarak hizmet edilmez. Hizmet her alanda vardır. İşçi ,memur ya da doktor olarak da hizmet edersin. Ben de yarın buradan gidersem hizmetime devam edeceğim. Ancak faydalı olabileceğimi bildiğim için Mamak için bir dönem daha çalışmak istiyorum. Mamak gerçekten zor bir ilçe. Bugün ben Mamak’ı karış karış biliyorum, Mamak’ta beni. İnanın yoktan bir ilçe yaratmak Mamak’ı düzene sokmaktan kolay. Biz yeninin yapılacağı sürede eskiyi yıkabildik ve şimdi de yeniden yapıyoruz. Bezginlik yok, keyif alarak yapıyoruz. Dozerlerin palet gıcırtıları melodi gibi geliyor artık ve keyif alıyorum.

Mamaklı Gazi Şahin’i biliyor

Adaylık için partimizden de halkımızdan da takdiri gördüğümü ve şansımın yüksek olduğunu düşünüyorum. Mamaklı, Gazi Şahin’in Mamak çocuğu olduğunu biliyor ve güveniyor Benim en büyük vaadim hizmetlerimi korumam ve bildiğim inandığım şey olan koltuğa yapışmadığımı halkımızın bilmesi.

En büyük gururum Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi’ni önemli noktalara Büyükşehir Belediyesi ile birlikte getirmemiz. Burada yapılacak iş çok. Sürekli kabuk değiştiriyor. Kalan işlerimizi tamamlamak istiyoruz. 11 Kentsel Dönüşüm projesini bitirdiğimiz zaman hayalimizdeki Mamak ortaya çıkacak. Partimiz uygun görür de tekrar aday yaparsa en özel hedeflerimden bir tanesi de en büyük hayalim olan Mamak’a bir üniversite kurulması için çalışmalarımızı hızlandırmak. Biz belediye olarak hazırız. Yarın adaysın deseler yarın bizi bilen halkımıza yeni projelerimizi anlatırız."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İkisinin de hedefi aynı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

25 Mart 2018, Pazar
 • İmsak
  05:13
 • Guneş
  06:38
 • Öğle
  13:01
 • İkindi
  16:28
 • Akşam
  19:12
 • Yatsı
  20:31
Sayfa Başı