Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İkisi locada biri salonda üç eylem

  Hürriyet Haber
  14 Kasım 2009 - 00:57Son Güncelleme : 14 Kasım 2009 - 00:57

  TBMM’deki demokratik açılımın merakla beklenen tarihi oturumunda, tüm önlemlere ve önceden yapılan uyarılara rağmen üç protesto birden yaşandı.

  MECLİSTEN FOTOĞRAFLAR - GALERİ

  MECLİS'TE PROTESTO GİRİŞİMİ - WEB TV

  MECLİS'TEKİ PROTESTO FOTOĞRAFLARI


  İŞTE AÇILIM LİSTESİ - İLGİLİ HABER

  DİYARBAKIR DEMOKRATİK AÇILIMI BÖYLE İZLEDİ  

  İşte konuşmaların tam metni

  Protestoların ikisi izleyici locasında, birisi de Genel Kurul salonunda gerçekleşti.
  * CHP Milletvekili Canan Arıtman’ın konukları olan Türkiye Gençler Birliği üyesi iki genç, “Amerikan Ajanlarına geçit vermeyeceğiz” diye bağırırken, şehit annesi Pakize Akbaba da Türk bayrağı açtı. Eylem olacağı endişesiyle izleyici locasında her zamankinden fazla sayıda yer alan polisler, olayın arkasından loca ile salonu birbirinden ayıran perdeleri çektiler.
  * Eylemciler karakola götürülünce, Arıtman da yardım için soluğu karakolda aldı. Eylemcilerin çıkarılması sırasında yaşanan arbadede kadın polis memurunun ayağı kırıldı. Eylemciler gecenin ilerleyen saatlerinde serbest bırakıldı.
  * Salondaki protesto, az sayıda polemikle devam eden görüşmelerin son 15. dakikasında yaşandı. Başbakan’ın, “Şehitler gelsin de biraz daha fazla bağıralım diyenler var” sözleri ortamı gerginleştirdi. CHP ve MHP’liler sert tepki gösterirken, Devlet Bahçeli elini beş kez sallayarak, “Yazıklar olsun, ayıp ediyorsun” diye bağırdı. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve CHP’liler protesto ederek salonu terkettiler. Erdoğan, “CHP’ye güle güle. Siz olmadan daha rahat konuşuruz. Bunlar izleyici tribünlerini provoke edenleri getirenlerdir” dedi.
  * Salondan çıkan Baykal, “Bir başbakanın muhalefet partilerinin şehit cenazelerinin gelmesini isteyeceğini telaffuz etmesi zalimce bir iftiradır. Allah akıl fikir versin” dedi. Bahçeli ise bu sözleri, “Başbakan utanç duyulacak bir konuşma yaptı, gittikçe kendisini dağıtıyor. Toparlanmasını tavsiye ediyorum” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı