Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

İkinci Tanjevic dönemi sona erdi

Slovenya'da devam eden 2013 Avrupa Basketbol Şampiyonası'nda ilk turda elenerek düş kırıklığı yaşayan A Milli Takım'da başantrenör Bogdan Tanjevic'in ikinci dönemi sona erdi.

A.A
SON GÜNCELLEME

Türk Milli Takımı ile ilk kez 20 Mayıs 2004'de resmi sözleşme imzalayan Tanjevic, ilk döneminde 15. Akdeniz Oyunları, 15. Dünya Şampiyonası, 34, 35 ve 36. Avrupa Şampiyonası finallerinin ardından Türkiye'deki 16. Dünya Şampiyonası'nda da milli takımın başında görev yaptı. 2010 Dünya Şampiyonası'ndan sonra rahatsızlığı nedeniyle başantrenörlük görevinden ayrılan Tanjevic, kendisinin yerine başantrenör olan Orhun Ene'nin görevini bırakmasının ardından 2013 Avrupa Şampiyonası elemeleri öncesinde yeniden başantrenörlük görevine getirildi. Karadağlı teknik adam, ikinci döneminde 2013 Avrupa Şampiyonası elemeleri ve Mersin'deki 17. Akdeniz Oyunları'nda başarıyla görev yaptıktan sonra Slovenya'daki 38. Avrupa Şampiyonası'nda başarılı olamayınca, istifa etti. Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, bugün düzenlenen basın toplantısında Tanjevic'in istifasını kabul edeceklerini açıkladı.

Avrupa Şampiyonaları'nda başarılı olamadı

Bogdan Tanjevic, Türkiye ile katıldığı 4 Avrupa Şampiyonası'nda başarılı sonuçlar alamadı. Türkiye, Tanjevic ile 2005 yılında katıldığı Sırbistan-Karadağ'daki 34. Avrupa Şampiyonası'nda, 4 maçın 3'ünde yenilip, birinde galip gelerek 9. oldu. Tanjevic yönetimindeki milliler, İspanya'da 2007'de yapılan 35. Avrupa Şampiyonası'nı ise 6 maçta 1 galibiyet, 5 yenilgiyle 11. sırada tamamladı. Türkiye, Bogdan Tanjevic döneminde Polonya'da yapılan 2009 Avrupa Şampiyonası'na iyi başlayıp, ilk 5 maçını kazanmasına karşın, sonraki 4 maçı yitirerek, turnuvayı 8. sırada bitirdi. Bu organizasyon Tanjevic dönemindeki en başarılı Avrupa Şampiyonası olarak kayıtlara geçti. Tanjevic'in ikinci kez milli takımın başantrenörü olmasının ardından Slovenya'daki 2013 Avrupa Şampiyonası'na madalya umuduyla giden "12 Dev Adam", ilk turda 5 maçta 1 galibiyet, 4 yenilgi alarak turnuvaya erken veda etti.

Dünya Şampiyonası'nda ikincilik elde etti

Tanjevic döneminde “12 Dev Adam”, 2010'da Türkiye'de yapılan 16. Dünya Şampiyonası'nda ikinci olarak tarihindeki en büyük başarısını elde etti. Tanjevic yönetiminde Japonya'da yapılan 2006 Dünya Şampiyonası'nda 9 maçta 6 galibiyet, 3 yenilgiyle dünya altıncısı olan milliler, Türkiye'de yapılan 2010 Dünya Şampiyonası'nda 8 maçta 8 galibiyetle yenilgisiz olarak finale yükseldi. Finalde ABD'ye 81-64 yenilen “12 Dev Adam” tarihinde ilk kez dünya ikincisi oldu.

176 maça çıktı

Bogdan Tanjevic, A Milli Basketbol Takımı ile 176 maç yaptı. Tanjevic yönetiminde toplam 176 maç yapan "12 Dev Adam", 101 maçta sahadan galibiyetle ayrılırken, 75 maçta ise rakiplerine yenildi. A Milli Takım, Karadağlı teknik adamın ilk döneminde yaptığı 134 maçın 75'ini kazanırken, 59 maçta ise salondan yenilgiyle ayrılmıştı. Tanjevic'in ikinci döneminde milli takım, yaptığı 42 maçın 26'sında galip geldi, 16'sınde mağlup oldu.

17. Akdeniz Oyunları'nda şampiyonluk yaşadı

İkinci döneminde genç bir kadro ile 2013 Avrupa Şampiyonası elemelerini geçerek, takımı Avrupa Şampiyonası'na götürmeyi başaran Tanjevic, 17. Akdeniz Oyunları'nda ise şampiyonluk sevinci yaşadı. Karadağlı teknik adam yönetimindeki milliler, Mersin'de haziran ayında yapılan Akdeniz Oyunları'nda oynadığı 5 maçı da kazanarak, şampiyonluğa ulaştı.

Avrupa Şampiyonası elemelerinde 3 yenilgi

Türkiye, Tanjevic döneminde yaptığı Avrupa Şampiyonası Eleme Grubu maçlarında 3 yenilgi aldı. Tanjevic yönetiminde 20 eleme grubu maçı yapan milliler, 17 galibiyet alırken, 3 maçta sahadan yenilgiyle ayrıldı. 34. Avrupa Şampiyonası Elemeleri'nde Bosna Hersek, Estonya ve Hollanda ile E Grubu'nda yer alan “12 Dev Adam”, 6 maçını da kazanarak, finallere katılmaya hak kazandı. 36. Avrupa Şampiyonası Elemeleri'nde ise Fransa, Ukrayna ve Belçika ile C Grubu'nda mücadele eden Tanjevic yönetimindeki Türkiye, yine 6 maçını da kazanarak, finallere katılma hakkı elde etti. 2013 Avrupa Şampiyonası Elemeleri F Grubu'nda ise gençlerden kurulu bir kadroyla mücadele eden milliler, 8 maçta 5 galibiyet, 3 yenilgi aldı ve grup ikincisi olarak Avrupa Şampiyonası'na katılmayı başardı.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler