Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İkinci Pompei ABD basınında

  Hürriyet Haber
  12.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD'nin etkili yayın organlarından The New York Times Gazetesi, Gaziantep'teki büyük kültür hazinesi Belkıs harabelerini birinci sayfasında ‘‘2'nci Pompei’’ olarak nitelendi ve yakında sular altında kalcağını tüm dünyaya duyurdu.

  Kazılara biraz zaman tanıyın

  The New York Times'ın İstanbul temsilcisi Stephen Kinzer'in kaleme aldığı ‘‘2'nci Pompei Tehlikede’’ başlıklı yazı, haritalar ve çarpıcı fotoğraflarla verildi. Fırat üzerine GAP kapsamında kurulan Yenice Barajı nedeniyle antik Zeugma kentinin bulunduğu Belkıs harabeleri, çok yakında sular altında kalacak.

  EN ZENGİN MOZAİKLER

  Gazetede Roma mozaiklerinin yeryüzündeki en zengin örneklerinin Belkis'ta arkeologların çabalarıyla ortaya çıkartıldığı belirtildi. Böylesi bir zenginliğin yok olabileceği uyarısında bulunuldu. Kazılardan sorumlu arkeolog Mehmet Önal'ın şu görüşlerine yer verildi:

  ‘‘Bu gerçek bir trajedi. Henüz iki ev kurtarıldı ve 12 muhteşem mozaik bulundu. Toprak altında daha yüzlerce ev var. Neler bulunabileceğini sizler tahmin edin. Buradaki zenginlik inanılmaz boyutlarda. Dört ayımız olsa Antakya Müzesi'ni, iki yılımız olsa Tunus'takini geçeriz...’’

  Antik mozaikler konusunda Antakya Müzesi, bölgenin birincisi durumunda. Tunus Müzesi ise dünya birincisi.

  HÜKÜMET İLGİSİZ

  GAP İdaresi Başkanı, Amerikan eğitimli mühendis Olcay Unver'in ‘‘Yörenin kültürel değerini belirleyemem’’ dediğini aktaran The New York Times Gazetesi, hükümetin bu kültür hazinesine ilgisiz kaldığına dikkat çekti. Gazete, devletin barajda kararlı olduğunu, enerji politikasının kültürel ve tarihi projelerden daha önemli olduğunu yazdı.

  The New York Times'ta bu ay ülkemizdeki eski eserleri gezen Amerikalı uzman Christine Kondoleon'un ‘‘Dünya çapında tarihi bir bölge. Çıkartılan mozaikler olağanüstü. Böylesine bir kenti kaybetmek büyük bir ayıp olur. Tüm yöre müthiş, müthiş bir hazine’’ yorumuna da yer verildi.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı