Gündem Haberleri

GÜNDEM

  "İkinci Manisa davası"nı Yargıtay bu kez onayladı

  Hürriyet Haber
  20 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 20 Aralık 2000 - 00:01

  Yargıtay 9. Ceza Dairesi, kamuoyunda ikinci 'Manisalı Gençler' davası olarak bilinen, yasadışı DHKP/C örgütüne yardım ve yataklık ettikleri gerekçesiyle 15 yıla kadar ağır hapis cezalarına çarptırılan 13 gence ilişkin hükmü onayladı. 1 sanık hakkındaki mahkumiyet kararını ise esastan bozdu.
  Çoğu lise ve üniversite öğrencisi olan 14 genç hakkında İzmir DGM'nin verdiği mahkumiyet kararlarının temyizi sonuçlandı.

  Yargtay 9. Ceza Dairesi, terör örgütüne yardım ve yataklık ettiği gerekçesiyle 2 yıl 6 ay ağır hapis cazasına çarptırılan Şenay Kaplan hakkındaki hükmü esastan bozdu. Daire, Kaplan'ın beraat etmesi gerektiğine işaret etti.

  Yargıtay 9. Ceza Dairesi, sanıklar hakkında daha önce İzmir DGM'ceverilen aynı yöndeki mahkumiyet kararlarını ''eksik soruşturma'' gerekçesiyle iki kez bozmuştu.


  Kim ne kadar ceza aldı

  İzmir Emniyet Müdürlüğü'nce, DYP İzmir İl Binası'nın işgal edildiği gerekçesiyle 1995 yılında yapılan operasyonlarda, aralarında lise ve üniversite öğrencilerinin de bulunduğu 14 kişi yasadışı DHKP/Cüyesi oldukları gerekçesiyle gözaltına alınmışlar ve haklarında İzmir DGM'de dava açılmıştı.

  Yargıtay 9. Dairesi tarafından onanan karara göre

  Sami Güvercin 15 yıl

  Mehmet Göcekli 14 yıl 7 ay

  Enis Aras, Ümit Kanlı, Tamer Çadırcı, Barış Yıldırım ve Ayten Anlaş 12 yıl 6'şar ay

  Alev Özcan ve Sinan Doğan 8 yıl 4'er ay

  Rıza Doğru 10 yıl

  Sair Nedim 3 yıl 9 ay

  Yasemin Erdoğan ve Mahir Biçici 2 yıl 6'şar ay ağır hapis cezasıyla cezaevinde kalacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı