Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İkinci Lozan zaferi

  Hürriyet Haber
  19 Eylül 1998 - 00:00Son Güncelleme : 19 Eylül 1998 - 00:01

  Cumhuriyet'in 75, Lozan Antlaşması'nın da 74'üncü yıl kutlamaları için tarihi Rumine Sarayı'nı Türkiye'ye vermemekte direnen İsviçre, Hürriyet'in konuyu sürekli gündemde tutması ve Dışişleri'nin baskısı üzerine inadından vazgeçti. İsviçre Dışişleri Bakanlığı, Rumine Sarayı'ndaki kutlamalar için resmen izin verildiğini bildirdi.

  Türkiye, Cumhuriyet'in 75. yılını kutlamaya hazırlandığı bugünlerde, Lozan'da 74 yıllık bir aradan sonra ikinci bir zafere daha imza koydu.

  24 Haziran'da Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in de katılacağı hem Cumhuriyet'in 75'inci, hem de Lozan Antlaşması'nın 74'üncü yıl kutlamalarının tarihi Rumine Sarayı'nda yapılmasına PKK ve yandaşlarının baskısı sonucu güvenliği neden göstererek izin vermeyen İsviçre, başta Hürriyet'in konuyu sürekli gündemde tutması ve Ankara'nın da yoğun baskısı sonucu bu tutumundan vazgeçmek zorunda kaldı.

  İsviçre Dışişleri Bakanlığı, geçen Pazartesi, Bern Büyükelçisi Taner Baytok'u çağırarak, Federal Hükümet'in tarihi Rumine Sarayı'nda Cumhuriyet'in 75. yıl kutlamasına resmen izin verdiğini bildirdi.

  YOĞUN TRAFİK

  Bu beklenmedik gelişme üzerine Baytok, ‘Acil’ koduyla durumu Dışişleri Bakanlığı'na bildirdi. Dışişleri, bunun üzerine Bern Büyükelçiliği'ne yine ‘Acil’ koduyla geçtiği mesajda, ‘‘İznin kabul edildiğini’’ bildirdi ve Büyükelçilikten kutlama tarihinin belirlenmesini istedi.

  Bern Büyükelçiliği, Dışişleri'nden ‘‘kabul mesajını’’ alır almaz çalışmalara başladı ve kutlamanın 16 Ekim'de yapılmasının uygun olacağını Ankara'ya iletti. Büyükelçiliğin Rumine Sarayı'ndaki 29 Ekim kutlamasını 13 gün önceye almasının arkasında, Türkiye'nin İsviçre'ye, ‘‘Siyasi ve diplomatik çıkarma’’ yapma planının yattığı öğrenildi.

  Türkiye'de, 29 Ekim'de yapılacak kutlamaları dikkate alan Büyükelçilik, devlet protokolünün İsviçre'de de hazır bulunmasını hesapladı.

  Hürriyet başardı

  Ankara'dan olumlu yanıt alan Bern Büyükelçisi Taner Baytok, hemen çalışmalara başladı. Hürriyet'e gelişmelerle ilgili bilgi veren Baytok, ‘‘Lozan'da ikinci zaferi yaşamanın mutluluğu içindeyiz. Bu müthiş zaferde Hürriyet'in katkısı çok büyük. El ele verdik ve ikinci Lozan zaferini kazandık’’ dedi. Baytok, 16 Ekim'de Rumine Sarayı'ndaki kutlamaya TBMM Başkanı Hikmet Çetin'in yanı sıra, Lozan Zaferi'nin mimarı İsmet İnönü'nün çocukları Erdal İnönü, Ömer İnönü ve Özden Toker'in ‘‘Onur Misafiri’’ olarak katılacaklarını bildirdi. Baytok, ayrıca, Rumine Sarayı'nda vereceği resepsiyona İsviçre devletinden en üst düzey yetkililerle bu ülkede bulunan yabancı temsilcilerin de katılacağını açıkladı.

  Konferansla misilleme

  Lozan'da kazanılan bu ikinci zafer yurtiçi ve yurtdışındaki vatandaşlarımızı sevince boğarken, Türkiye'nin başarısı sadece bununla kalmadı. Lozan Kenti'nin bağlı olduğu Vaud Kantonu, Türkiye'ye 24 Haziran'da kutlama izni vermezken, aynı tarihlerde PKK yandaşlarının, ‘‘Lozan'dan Sevr'e’’ adı altında bir Kürt konferansı düzenlemelerine izin vermişti. Vaud Kantonu'nun bu tutumuna misilleme olarak, Avrupa Türk Akademisyenler Birliği'nin (EATA) de 16 Ekim'deki kutlamanın hemen ardından 17 Ekim'de yine Lozan'da ‘‘1923'ten 2 bin 23'e Çağdaş Türkiye’’ adı altında bir konferans düzenleneceği öğrenildi. Bu konferansa, Zonguldak Bağımsız Milletvekili Mümtaz Sosyal'ın yanı sıra Hürriyet Başyazarı ve Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti tarihiyle yakından ilgilenen çok sayıda bilim adamının davet edileceği belirlendi.

  Cumhuriyet'in öyküsü

  Tarih Vakfı'nın Cumhuriyet'in 75'inci yıl kutlamaları çerçevesinde hazırladığı, 'Üç Kuşak Cumhuriyet' sergisi dün Darphane'de ilk ziyaretçileriyle buluştu. Tarihi Darphane Binaları'nda açılan sergi 100 kişilik bir ekibin 2 yıllık çalışması sonucunda hazırlandı. Tarih Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İlhan Tekeli, 75'inci yıl Projeleri Genel Koordinatörü Yiğit Gülöksüz (Üstte), serginin sanat yönetmeni ve mimarı Cengiz Kabaoğlu ile sergi koordinatörlerinden Çelen Birkan'ın dün düzenledikleri basın toplantısıyla tanıtılan sergi Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinden başlayarak, Türkiye Cumhuriyeti tarihini 20 ayrı 'sahne'de yoğunlaşarak anlatıyor. Sergiyi gezenler görerek, dokunarak, ve işiterek Türkiye'nin 75 yıllık cumhuriyet tarihinde 'nereden nereye geldiğine' tanıklık ediyorlar. Cumhuriyeti bir çağdaşlaşma projesi ve yurttaşların yaşamına getirdikleri ekseninde ele alan sergi hakkında bigi veren Yiğit Gülöksüz, bu sergiyle İstanbul Müzesi Projesine bir adım daha yaklaşıldığını söyledi.

  Ata'nın koltuğuna enjektörlü onarım

  Atatürk'ün 4 kez geldiği ve toplam 19 gün kaldığı Samsun'da, daha sonra müzeye dönüştürülen binada kullandığı eşyalar, onarılıyor. Samsun'da onarıma alınan Gazi Müzesi'ndeki Ulu Önder'in kullandığı mobilyalar, geçici olarak kaldırıldığı Atatürk Müzesi'nde enjektörle özel ilaçlar sıkılarak zararlılardan temizleniyor. Yıllar boyunca güveler tarafından kemirilerek delik deşik edilen Atatürk'ün çalışma masası, koltuklar, gardrop, misafir koltukları, sehpalar, etajerler ve kitaplıklar, Kültür Bakanlığı Restorasyon ve Konservasyon Laboratuvarı uzmanları tarafından onarılıyor. Uzmanlar, Laboratuvar Müdür Yardımcısı Behçet Erdal başkanlığında çalışıyor. Eşyaların bulunduğu odalar da ilaçlanıyor. Koltukların yırtılan derileri kaynak yapılarak onarılıyor, aslına uygun olarak da boyanıyor. Atatürk'ün kullandığı yazı, banyo ve mutfak takımları da onarımdan geçiriliyor. Samsun Arkeoloji Müzesi Müdürü Mustafa Akkaya, eşyaların 6 Kasım günü Gazi Müzesi'ne konularak ziyaretçilere açılacağını belirterek, ‘‘Şimdiki Gazi Müzesi'nde onarım çalışmaları devam ettiğinden Ata'nın eşyaları Atatürk Müzesi'ne getirilmişti. Bunu fırsat bilip, mobilyalar uzmanlar tarafından tek tek temizlenerek onarılıyor’’ dedi.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı