Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İkinci lider imajı

  Hürriyet Haber
  23 Ocak 1999 - 00:00Son Güncelleme : 23 Ocak 1999 - 00:01

  ANAP'ın seçim kampanyasını üstlenen şirket, Berna Yılmaz'ı ‘‘ikinci lider’’ gibi öne çıkaracak. Belirlenen stratejiye göre, Mesut Yılmaz da diğer parti liderleriyle birlikte ekrana çıkmayacak, yani ‘‘lider tokuşturması’’na girilmeyecek.

  ANAP 18 Nisan seçim kampanyasını, Cumhuriyet'in 75. yıl kutlamalarını organize eden Lowe and Adam Şirketi ile yapacak. Kutlamalardaki başarı ve halkın katılımının yüksekliğini umut gören ANAP'ın kampanyasında, Berna Yılmaz da ‘ikinci lider’ gibi öne çıkarılacak.

  Lowe and Adam Şirketi, ABD'de Başkan Bill Clinton'a karşı seçimi kaybeden Bob Dole başta olmak üzere, Cumhuriyetçi Parti'nin adaylarının seçim kampanyalarını yürüten Shanwick-Murphy Şirketi tarafından da desteklenecek. ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, eski danışmanı Erhan Göksel'den de bu çalışmalara katılmasını istedi, ancak önerisi kabul edilmedi.

  Yılmaz, seçim kampanyalarındaki stratejilerini çok küçük bir grupla belirliyor. ANAP Genel Başkan Yardımcıları Erkan Mumcu, Şadan Tuzcu, Nejat Arseven ve Lowe and Adam Şirketi'nden Ersin Salman ve Nazar Büyüm'le uzun toplantılar yapan Yılmaz, kampanya stratejisine son şeklini bu hafta verecek. Ancak şu ana kadar alınan kararlara göre, kampanyada şu strateji izlenecek:

  ANAP'ın seçim boyunca kullanacağı, afiş, slogan, gazete ve bilborad ilanları ve televizyon reklamlarını Lowe and Adam hazırlayacak.

  ANAP ŞARKISI

  18 Nisan seçimleri için ‘‘Yeni ve sürpriz bir şarkı’’ hazırlanacak. Bu şarkı uyarlama olmayacak, özel olarak ANAP'ın için bestelenecek.

  1995 kampanyasında DYP Genel Başkanı Tansu Çiller ile giriştiği tartışmalar seçmen üzerinde olumsuz etki bıraktığı gerekçesiyle, Mesut Yılmaz, kampanya süresince TV kanallarındaki açık oturumlara diğer liderlerle birlikte değil, tek başına çıkacak.

  1995 seçimleri öncesinde kavgacı lider görüntüsü veren Yılmaz'ın bu kez uzlaşmacı kimliği öne çıkarılacak.

  Seçimlerde olumsuz değil, olumlu kampanya izlenecek.

  DSP dışındaki bütün partiler ANAP'ı birinci hedef haline getireceği ve olumsuz kampanya yürüteceği için, bu kampanyalara karşı ayrı bir hazırlık yapılacak.

  Berna Yılmaz'a önceki kampanyalara oranla daha büyük görev verilecek. Berna Hanım, eşinin tüm etkinliklerine katılacak. Ancak, bunun dışında onun için özel program yapılacağından eşinden daha çok dolaşmak zorunda kalacak. Bu programları, şimdiye kadar olduğu gibi sadece kadınlar ve özürlülerle ilgili olmayacak. Doğrudan halkla temasını sağlayacak, zaman zaman onlara hitap etme olanağı bulabileceği etkinlikler olacak.

  5 TRİLYON

  ANAP Genel Başkan Yardımcısı Şadan Tuzcu, kampanya için partinin kesenin ağzını açtığını belirterek, ‘‘5 trilyon paramız var. Bunun büyük bölümünü bu seçimde kullanacağız. Birazını da seçim sonrasına bırakacağız’’ dedi.

  ANAP'A KADIN TEPKİSİ

  Bu arada, il genel ve belediye meclislerinde aday göstermek amacıyla ANAP'ın en az 6 bin kadın aradığı yolundaki haberlere, ANAP kadın kolları başta olmak üzere çeşitli kadın kuruluşlarından tepkiler geldi. ANAP'lı kadınlar, ‘‘ANAP'ta kadın aday çok, ama parti yönetimi değerlendirmek istemiyor’’ dediler.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı