Gündem Haberleri

  İkinci "Ergenekon" davası 20 Mayıs'a ertelendi

  A.A.
  17.05.2011 - 18:10 | Son Güncelleme:

  İkinci “Ergenekon” davasının tutuklu sanıklarından İbrahim Şahin'in çapraz sorgusuna ara veren mahkeme heyeti, duruşmayı 20 Mayıs'a erteledi.

  İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesindeki salonda yapılan duruşmada, Şahin'in çapraz sorgusu sırasında söz alan tutuklu sanık Tuncay Özkan, Şahin'e “Siz İsrail'e gitmişsiniz, kimlerle gittiniz?” diye sordu.

  İsrail'e Korkut Eken, Mehmet Ağar ve dönemin emniyet genel müdür yardımcısı Ertuğrul Ogan'la gittiklerini söyleyen Şahin, Özkan'ın “Susurluk'un kayıp silahlarının alınma konusu da var. Orada siz ne yaptınız?” sorusuna karşılık da “Bana İsrail silahlarının denemesini yaptırdılar” dedi.

  Şahin, Tuncay Özkan'ın “Mehmet Ağar'ın 'Abdullah Öcalan'ın yerini öğrenmek ve istihbarat satın almak için gittik' ifadesi var. Sizin bilginiz var mı?” sorusuna da “Ben yoktum, görüşmelere katılmadım” yanıtını verdi.

  Üye hakim Sedat Sami Haşıloğlu'nun Kadir Uğurlu'yu tanıyıp tanımadığını sorduğu Şahin, Uğurlu'yu yüzbaşı iken tanıdığını ve ihraç edildikten sonra da taşındığı İstanbul'da ailece görüştüklerini söyledi.

  Haşıloğlu'nun iddianamede yer alan “Yeni Batı Trakya Dergisi” ile teması olup olmadığı yönündeki sorusu üzerine de Şahin, bir kitap çalışması için temas kurduğu dergiye zaman zaman gittiğini kaydetti.

  Şahin, Haşıloğlu'nun, “Bu derginin ilgi alanı nedir, Batı Trakya Türkleri mi?” sorusuna “Hoşuma giden tarafı Yunanistan'daki Türk dünyasını işlemesiydi. Türk dünyası ile ilgili olanları okuyordum” yanıtını verdi.

  Şahin'in çapraz sorgusuna ara veren mahkeme heyeti, duruşmayı 20 Mayıs Cuma gününe erteledi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı