Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İkinci emekliliğe yeni düzenleme

  A.A.
  16.10.2007 - 22:24 | Son Güncelleme: 16.10.2007 - 22:24

  Sosyal Sigortalar Kanunu, Esnaf ve Sanatkarlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu Kanunu ve Tarım İşçileri Sosyal Sigortalar Kanunun Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun kabul edilmesinden sonra teşekkür konuşması yapan Çelik, milletvekillerinin, kanunun içeriğini bilmeden konuşma yapmalarını eleştirdi.

  Çelik, “Bütün milletvekilleri için bunu söylemek doğru değil, büyük çoğunluğu tenzih ederek söylüyorum ama gelen yasa tasarısı nedir, ne getiriyor, ne götürüyor? Bu bilinmeden gerek konuşan, gerek el kaldıran arkadaşlarımız teklifin içeriği hakkında sağlıklı bilgi sahibi olmadan değerlendirmeler yapıldığına çok şahit olmuşuzdur. Umarım ki 23. dönemde, daha nitelikli bir yasama faaliyetini el birliğiyle gerçekleştiririz” diye konuştu.

  Çelik, teklifin getirdiği yenilik hakkında da bilgi vererek, 2000 yılından önce emeklilik aylığı bağlamada çok farklı oranların uygulandığını anlattı.
  Emekli aylığı bağlama sistemini tümden değiştiren bir yasanın 2000 yılında çıktığını hatırlatan Çelik, şunları kaydetti:

  “Bu tarihten itibaren 'TÜFE farkı, gelişmişlik hızı' diye yeni bir sisteme geçtik. 2000-2001-2002 yıllarında Türkiye'de büyüme hızı düşük olduğundan, hatta eksi olduğundan bu bir sorun oluşturmadı. Fakat 2003'ten sonra büyüme hızı ortalama yüzde 7-8'lere ulaşınca burada söz konusu yasadaki açık keşfedildi.
  2000-2007 yılları arasında, bin 395 kişi emekli maaşını kestirmiş, tekrar çalışmaya başlamış. 307 kişi ise kısa süreli çalışma yapmış. Bir ay, iki ay çalışmış, yeniden emekli maaşı talebinde bulunmuş. Son bir ayda bu konu gündeme getirilince, o günden bugüne müracaat edenlerin sayısı, teklif komisyonda görüşülürken 4 bin 898'di. Bugün itibariyle 5 bin 441 kişi maaşını kestiriyor ve çalışmaya başlıyor. Eşitler arasında eşitliliği bozmaya dönük bir tabloyla karşı karşıyayız. Emeklilerin maaşları arasında zaten uçurum var. Bu düzenleme, bunun olmaması adına getirdiğimiz bir düzenlemedir.”

  “SONUNA KADAR TAKİBİ HEPİMİZİN ASLİ GÖREVİDİR”

  Muhalefetin yolsuzluklarla ilgili eleştirilerine de yanıt veren Bakan Çelik, “Parlamentoda bulunan hiçbir arkadaşımızın, ne yolsuzluğa bulaşması, ne de yolsuzluğun içinde olması söz konusu değildir. Türkiye, hukuk devletidir. Böyle bir belge, bilgi varsa, bunun sonuna kadar takibi hepimizin asli görevidir” dedi.

  TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu, yarın Genel Kurulda görüşülecek olan Başbakanlık tezkeresiyle ilgili şahıslar adına konuşmak için 22 kişinin başvuruda bulunduğunu belirterek, konuşacak 3 kişiyi belirlemek üzere kura çektirdi. Çekilen kurada 3 kişinin ismi belirlendi.

  Mumcu, daha sonra birleşimi yarın saat 15.00'de toplanmak üzere kapattı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı