Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İkinci cenazeye geldik

  Hürriyet Haber
  05 Ekim 2007 - 12:33Son Güncelleme : 05 Ekim 2007 - 13:50

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin, Şehir Tiyatroları'nın Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi için aldığı yıkım kararı sanat dünyasında tepki yarattı. Dün gece İstanbul Şehir Tiyatrosu'nun ya da ilk dönemdeki adıyla Darülbedayi'nin kurucusu olan Muhsin Ertuğrul'un adını taşıyan sahnenin önünde toplanan tiyatro sanatçıları, bir basın açıklaması yaparak kararı kınadı. Can Başak tarafından okunan bildirinin ardından sanatçılar, Belediye'nin kararını alkışlarla protesto etti.

  KARARI ALKIŞLARLA PROTESTO ETTİLER

  Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nin önünde toplanan sanatçılar arasında bulunan aktör ve yönetmen Cüneyt Türel "İkinci cenazeye geldim" diyerek sahnenin yıkılma kararını kınadığını dile getirdi.

  Tamer Karadağlı ise "Tiyatronun karşısında zaten bir kongre merkezi var. Neden bir tane daha yapmayı planlıyorlar" diye konuştu.

  YENİ PROJE KAPSAMINDA YIKILIYOR

  Harbiye Muhsin Ertugrul Sahnesi'nin yıkılmasına Harbiye Kongre Vadisi Avan Projesi kapsamında karar verildi. Sahne yıkıldıktan sonra yerine Lütfi Kırdar Kongre Binası ile uyumlu bir yapı inşa edilecek.

  Proje, Lütfi Kırdar Kongre Merkezi ve Rumeli Salonu, Hilton Convention Center ve Gümüş Caddesi, Harbiye Orduevi ve Askeri Müze, Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu ve Taşkışla Caddesi arasında kalan 17 bin metrekarelik alanı kapsıyor. Toplam inşaat alanı 83 bin 695 metrekare.

  YENİ BİNANIN 6 KATI TOPRAK ALTINDA 5 KATI TOPRAK ÜSTÜNDE OLACAK

  Yapılacak yeni tiyatro binasının 5 katı yer üstünde, 6 katı da yer altında inşa edilecek.Mevcut binadaki 600 kişilik seyirci kapasitesi, yeni binada 696'ya çıkacak.  Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu'nun önünde bulunan alan da araç trafiğine kapatılıyor. Bu alanda, sanatsal açık hava etkinlikleri için bir meydan oluşturulacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı