Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İkinci cemre suya düştü

  Yaşar ANTER/BODRUM, (Muğla) (DHA)
  27 Şubat 2006 - 11:48Son Güncelleme : 27 Şubat 2006 - 12:21

  Baharın ve havaların ısınmaya başlamasının müjdecisi olarak bilinen cemrenin havadan sonra bugün suya düşmesi ile birlikte kırlarda açan çiçekler renk cümbüşü oluşturdu. Bodrumlular cemreyi ve baharı kırlarda lale, gelincik ve papatya toplayarak karşıladı.

  Geçmişten günümüze her yıl Şubat ayının 20'nci günü ilk olarak havaya düşen cemre, inanışlara göre bugün de suya düştü. Bodrum'da yaklaşık on gündür süren soğuk ve yağışlı havanın ardından baharın müjdecisi cemrenin ikincisinin suya düşmesi ile havalar ısınmaya, kırlar açan çiçeklerle renklenmeye başladı. Bodrum'da hava sıcaklığı 4-5 derece birden artarak 20 dereceye yaklaştı. Havanın ve suyun ısınmaya başlaması toprakta gizlenen tohumları, kış uykusundaki ağaçları uyandırdı. Kış mevsiminin yavaş yavaş etkisini kaybetmeye başladığını gören Bodrumlular da kırlara koştu. Bazıları ise sahillerdeki kafeteryaları doldurdu, sıcak ve güneşli havanın tadını çıkardı.

  İnanışa göre bu tarihten sonra baharın müjdecisi olarak bilinen cemre son olarak 5 Mart tarihinde toprağa düşecek, sıcaklıklar iyice artmaya başlayacak.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı