« Hürriyet.com.tr
MENÜ

İkinci bir sebep daha var aslında

İkinci bir sebebi daha var aslında ruh halimin: Ara sıra, öyle okur tepkileri geliyor ki, meslek diye yaptığımız şeyin aslında havanda su dövmekten ibaret olduğu... hissine kapılıyor insan diyecektim, ama yanlış, havanda su dövmekten ibaret olduğu kafasına dank ediyor!

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

/images/100/0x0/55eaadcff018fbb8f88fca11Tek bir örnek size:

 

Siyasi açıdan benim şu seçeneklerden hangisi olduğum konusunda kafası karışık bir bey (böyle söyleyince kafası var zannedeceksiniz şimdi, biyolojik olarak var diyelim)

(a) Sabetayist
(b) Siyonist
(c) Komünist
(d) Liboş
(e) Misyoner
(f) Casus
(g) Hepsi

... benim bir yazımı eleştiriyor. Hakkıdır. Konu Mehmet Ali Ağca. Abdi İpekçi’nin katili demişim, Hıdır Bey işte bu tanımı eleştiriyor:

“Nereden biliyorsun? Gözünle göndün mü? İpekçi öldürülürken orada mıydın? Bundan sonra oradan buradan kulağına çalan bilgilerle değil, kendi gözlerinle gördüklerini yaz...”

Kafası karışık, diyorum ya... yani bayağı bir karışık.

 

Düşündüm, ciddi ciddi cevap vereyim mi, diye. Anlayacağı konusunda en küçük bir umudum olsa, inanın şansımı zorlayacağım.

Onun yerine şöyle bir cevap gönderdim yukarıdaki uyarısına:

 

“Eğer insan sadece gözüyle gördüğü şeyler hakkında konuşacak olsaydı... İmamlar tanrının adını ağzına alabilir miydi? Papa, kadınlardan bahsedebilir miydi? Cem Uzan fakir fukaradan bahsedebilir miydi? Komünistler özgürlükten bahsedebilir miydi? Ya ben komünistlerden bahsedebilir miydim?”

 

Daha ses çıkmadı...

 

 

<ı>(Fransa’nın en büyük mizah ustalarındandı <ı>Pierre Desproges<ı> – ÜSTTE - bahsettim daha önce size. Yukarıdaki – Hıdır’a söylemedim ki, kafası büsbütün karışsın, benim hıyanet ve dalalet bilançoma dinsizliği, Allah’sızlığı da eklesin – Desproges’un bir esprisidir. Bir skeçinde, aklımda kaldığı şekliyle, ‘Herkes sadece gözüyle gördüğü şeyden bahsetse, bu kadar saçmalamazdık’ dedikten sonra ekler:“Gerçi öyle olsaydı... Papazlar tanrıdan bahsedebilir miydi? Papa yengemin sterilesinden bahsedebilir miydi? Giscard (d’Estaing) fakirlerden bahsedebilir miydi? Komünistler özgürlükten bahsedebilir miydi? Ben komünistlerden bahsedebilir miydim?”)


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler