"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

İkimiz de eşlerimizden boşanacaktık ama

Sevgilimle eşlerimizden boşanmak için anlaştık. Ben eşimden ayrıldım ama o boşanmadı.

Merhaba Güzin Abla, ben 32 yaşında bir genç kadınım. Evliyken eşimin bana soğuk, sorumsuz ve ilgisiz davrandığı bir dönemde birisiyle tanıştım. Önceleri arkadaştık sadece. O da evliydi, birbirimize dertlerimizde destek oluyorduk her zaman.
Birkaç ay sonra artık sevgili olduk, eşlerimizden boşanmamız için anlaştık. Ben eşimden ayrıldım fakat o, eşi hasta olduğu için ayrılamadı. Eşi evi terk etti, baba evine döndü. Ama hâlâ hasta olduğu için o da eşine dava açamadı.
İki yıldır birlikteyiz, her zaman ha bugün boşanır, ha yarın boşanır diye ümitle bekledim, ama boşanmadı. Ama şimdi ne yazık ki aramızda geçen onca güzel şeyden sonra dün bana telefonda; “Bir daha beni arama sorma, sen beni ilgilendirmiyorsun artık” dedi.
Ben şimdi ne yapmalıyım? Ben onu gerçekten çok sevdim, ona çok güvendim onun için her şeyi göze aldım. Onun bu yaptığına anlam veremiyorum. Ben ne yapacağım onsuz, nasıl nefes alacağım, nasıl yaşamımı sürdüreceğim? O benim hayattaki her şeyimdi, kolum kanadım kırıldı. Lütfen bana yardım edin, bana bir yol gösterin.
Rumuz: Yalnız kadın

Bu durumda erkeklerin boşanmamak için bahaneleri pek çoktur, güzel kızım. Ya çocuklarından ayrılamadıklarını, ya eşlerinin psikolojik sorunları olduğunu, intihar eğiliminde olduğunu ya da işte seninki gibi eşinin hastalığını ileri sürerler. Sen eşinin gerçekten hasta olduğundan emin misin? Onu gördün mü, tanıdın mı, gerçekten hasta mı, biliyor musun?
İşte her zaman evli bir erkekle ilişki kurmanın ne kadar yanlış olduğunu bu nedenle tekrarlayıp duruyorum.
Genellikle olan hep ikinci kadına oluyor. Erkek boşanmayı düşünmüyor, evini barkını yıkmak istemiyor. İkinci kadınla da bir süre hoşça vakit geçirip, sonra arkasını dönüp gidiyor.
Şimdi o eminim, eşinden af diliyor, bağışlanmak için türlü yeminler ediyordur.
Tabii ki bu arada, sevdiğin erkeğin eşinin perişanlığı da söz konusu. Eşinin ihanetini öğrenen bir kadının neler hissedebileceğini mutlaka düşünmen gerekir. Kendini bir an için onun yerine de koyabilmelisin. Bu hiç de kolay olmamalı...

Eşim çok kıskanç

Güzin Abla biz eşimle internetten tanıştık. Yaklaşık üç sene birbirimizi tanıdıktan sonra kopamadık ve evlenmeye karar verdik ama ailem karşı çıktı.
Ben yurtdışında olduğum için o gelemiyordu. Bu yüzden ben kaçtım ve ailesi bizi kabullendi, düğünümüzü yaptılar. Her şey çok güzel gidiyordu. Yaklaşık yedi ay sonra da ailem affetti bizi.
Ailemin yanına geldik. şu anda burada onlarla yaşıyoruz. Eşim aşırı kıskançtı, yine de bunu normal karşılıyordum ama buraya geldikten sonra daha da artmaya başladı kıskançlığı. Ben elimden geleni yapıyorum. Mutluyuz aslında ama çok aşırı baskı yapıyor, bazen yüzüne vuruyorum. “Bıktım” diyorum özür diliyor, geçiyor ama bir süre sonra tekrarlıyor kıskançlığı.
Ben ona “Seninle evlendiğime pişmanım” bile dedim. Ama aslında onu çok seviyorum, sadece değişmesi için öyle dedim. Gerçekten de zor katlanıyorum kıskançlığına. Kaç kez anlatmaya çalıştım ama olmuyor...
Rumuz: Rojda

*** Canım kızım, aşırı kıskançlık bir tür hastalık sayılır. Belki dozu kaçmayan bir kıskançlık her iki tarafın da hoşuna gidebilir ama böyle insana hayatı zehir edecek düzeyde bir kıskançlığın bir anlamda psikolojik bir sorun olduğu kabul edilir. Kendine güveni olmayan, zayıf karakterli, kolayca etki altında kalabilen insanlarda görülür bu aşırı kıskançlık.
“Seven insan kıskanır” derler ama seven insan sevdiğine hayatı zehir etmez, ona eziyet etmez...
Evlilikte karşılıklı güven şarttır. Bu bozulduğu zaman da zaten o evlilik yürümez, seninki gibi çatırdamaya başlar. Bunca mücadele sonunda yakaladığınız bu mutluluğu bozmamak için her ikiniz de çaba göstermelisiniz.
X