Gündem Haberleri

  İki yeni gezegen bulundu

  Hürriyet Haber
  12.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Uzay teleskobu Hubble, özel kamerasıyla 300 ışık yılı uzaktaki iki gezegeni keşfetti. Güneş sistemimizin dışında keşfedilen ve Yunus ile Balık takımyıldızlarının yakınında bulunan iki gezegene ‘‘HR 4796A’’ ve ‘‘HD 141569’’ adları verildi. Gezegenlerin ikisi de Güneş Sistemi'nin en büyük gezgeni Jüpiter'den daha büyük ve tamamen gazlardan oluşuyorlar. Bu iki gaz devi, öylesine büyükler ki, çekim güçleriyle kendi güneşlerinin hareketini bile etkileyebiliyorlar.

  Hubble'den elde edilen görüntülerde balık takımyıldızında yer alan ‘‘HD 141569’’ adlı yeni gezegenin güneşi de seçilebiliyor. Gaz devi, bu güneşin etrafında dönüyor. ‘‘HR 4796A’’ adlı gezegen ise Yunus takımyıldızı yakınında keşfedildi. Bu gezegenin çekim gücü, elips biçimli ışık kütlesine neden oluyor.

  İki gezegeni keşfeden bilim adamlarından biri olan astronom Debra Fischer ‘‘Her iki gezegende de bir yıl sadece 18'er gün sürüyor. Kendi güneşleri çevresinde büyük bir hızla dolaşan iki gezegenin çekim gücü, anlatılacak gibi değil. Örneğin Dünya'da bir tükenmez kalemi yere düşürdüğünüz zaman tak diye bir ses gelir. Bunu, bu yeni keşfedilen gezegenlerden birinde yapacak olsanız, müthiş bir patlama sesi duyardınız’’ dedi. Bu iki gezegenle birlikte, güneş sistemimizin dışında bugüne kadar 17 gezegen keşfedilmiş oldu. Ancak hiçbiri dünya ile benzerlik taşımıyor.

  Hubble'dan müthiş görüntü

  Hubble uzay teleskopu, Lyra Nebulası'nın (M57) en canlı, en net görüntüsünü yakalamayı başardı. Halka biçimindeki bir yıldızlar kümesi olan M57, evrendeki en ünlü nebulalardan biri. Dünyadan 2 bin ışıkyılı uzaklıktaki M57'nin çapı yaklaşık 1 ışıkyılı. Fotoğrafta görülen mavi renk helyumu, yeşil oksijeni, kırmızı ise azotu gösteriyor. Bu üç kimyasal elementin ortaya çıkardığı görüntünün nebulanın öz renkleri olduğu zannediliyor.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı