Ege Haberleri

EGE

  İki yaka birleşti

  Hürriyet Haber
  19 Eylül 2013 - 01:14Son Güncelleme : 17 Eylül 2013 - 15:26

  ODTÜ’lüler Ege’de barış köprüsü kurdu.


  Bugünlerde adı siyasi tartışmaların içine çekilmeye çalışılan ODTÜ mezunları ve öğrencileri üniversitenin barışçı ve özgürlükçü ruhunu anımsatan uluslararası bir etkinlik yaptılar. Geçtiğimiz hafta sonu ODTÜ Ege Mezunlar Derneği, ODTÜ Türk Halk Bilimi Topluluğu ve Yunanistan’ın Sakız Belediyesi işbirliği ile düzenlenen kültür festivalinde, Ege Denizi’nin iki yakasındaki insanlar bir araya geldi.
  Ana fikri “bizleri ayıran bir deniz, bizleri birleştiren bir kültür” olarak tanımlanan, zeybeklerin ve zeybekikoların oynandığı, türkülerin ve rebetikoların söylendiği ve çeşitli gösterilerin yer aldığı festival, İzmir ve Sakız arasında halkın de geniş katılımıyla düzenlenen ilk folklorik festival olma özelliğini taşıyor.

  ODTÜ Türk Halk Bilimi Topluluğu mezunlarından oluşan yaklaşık 50 kişilik bir kadro tarafından Sakız Kültür Merkezinde sahnelenen gala gecesi programında, Ali Fuat Aydın-Cenk Güray ikilisi ile Güz Kumpanyası tarafından iki yaka türküleri ve şarkılarından örnekler, sirtaki, kasapiko ve kasaposerviko danslar ile zeybek dansları eşliğinde sunularak, ortak kültüre, barışa ve dostluğa dair mesajlar iletildi.
  Mesta köy meydanında yapılan halk gösterisi sonunda oynanan kasap havasına köy halkı, Türk ve yabancı turistler de katıldı ve barış özlemlerini haykırdılar.

  Ege kültürlerinin Ege’nin her iki yakasının gözünden anlatıldığı bu festivalde görev alanlar kadar izleyiciler de iki ülke arasında kurulan barış köprüsünün bundan sonra benzer çalışmalar ile devam etmesi gerektiğini belirttiler.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı