« Hürriyet.com.tr
MENÜ

İki ya da üç yabancı daha alacağız

Galatasaray Cafe Crown Basketbol Takımı Antrenörü Okan Çevik, kulübün politikaları gereği, takımı en azından bir jenerasyon gençleştirmek ve geleceğe dönük yapacakları yatırımlarla şampiyonluğu getirebilecek bir kadronun temelini atmak istediklerini söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Galatasaray TV'ye açıklamalarda bulunan Çevik, sarı-kırmızılı camiada şampiyonluğa oynama hedefinin her zaman bulunduğunu, bunu da göz ardı etmeyeceklerini belirterek, “Biz iki hedefi birlikte yaratmaya çalışacağız. Bunun için öncelikle biraz daha gençleştirilmiş, biraz daha dinamik bir takım yaratmayı planlıyoruz. Takımımızı en azından bir jenerasyon gençleştirmek istiyoruz. Bu takımı yaratabilirsek, yani kaybetmemeyi isteyen, ne olursa olsun sahada her türlü mücadeleyi ortaya koyan bir takım yaratabilirsek, şampiyonlukların ya da en üst hedeflerin bunun sonunda geleceğinin farkındayız” dedi.

Okan Çevik, bu politikaları gereği önümüzdeki sezon Cüneyt Erden, Erdem Türetken ve henüz daha netleşmese bile Hüseyin Beşok'un takımda olmayacağını ifade etti.

Geçen sezonun en çok gelişme gösteren oyuncusu Evren Büker'i ve Can Akın'ı kadrolarına dahil ettiklerini, daha önce de Galatasaray forması giyen Murat Kaya, Tufan, Cemal ve Polat gibi oyuncuların transferini gerçekleştirdiklerini anlatan Çevik, planları arasında yer alan iki Türk oyuncunun transferini de kısa zamanda sonuçlandırmak istediklerini bildirdi.

YABANCI OYUNCULAR

Okan Çevik, yabancı oyuncu politikasında bu sezon kuralların değiştiğini, dört yabancının birinin, beş yabancıdan ise ikisinin Avrupalı olması zorunluluğu bulunduğunu hatırlatırken, bu nedenle Slovak oyuncu Rancik'i aldıklarını söyledi.

Son üç sezonunu Avrupa'da tamamlamış Washington'u da kadrolarına dahil ettiklerini ifade eden Çevik, “Bunun dışında iki ya da üç yabancı oyuncu daha transfer edeceğiz. Oyuncularla temasa geçtik. Bu kimya içerisinde bize ciddi katkılar sağlayacak oyuncularla temastayız. Onların da transferlerini bitirirsek, zaten önemli bir takım için doğru adımları atmış sayılırız” dedi.

Prensip olarak, sahada mücadeleyi ön plana çıkaran bir antrenör olduğunu, sahada mücadele eden oyuncular görmek istediğini kaydeden Okan Çevik, şöyle devam etti: “Bu da defans yönü biraz daha ağırlıklı bir takım ortaya çıkaracağımızı gösteriyor ama bu, 50 sayılarla oynayacağımız anlamına gelmez. Rakibimizi 70-75 sayılar civarında tutan, son derece sert savunma yapan takım oluşturmak istiyoruz. Zaten bu skorlarla tutarsanız, seyircinin hoşuna giden tempo, kolay atışlar, smaçlar otomatikman gelecektir. Yine seyirci zevk alacaktır. İşin hücum kısmında ben birilerini kahraman olarak çıkartan, onun üzerinden yola çıkan değil, tüm pozisyonları doğru oynayan bir takım yaratmaya çalışacağım. Benim ofansif mantığım bu.”

Sezonu 3 Ağustos'ta açacaklarını ve genç takımdan yetişen oyuncularla çekirdek kadro kurup çalışmaları sürdüreceklerini anlatan Okan Çevik, yabancı oyuncuların 24 Ağustos'ta takıma katılmaya başlayacaklarını, 1 Eylül'den itibaren de tam kadro olarak yeni sezona hazırlanacaklarını sözlerine ekledi.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler