Gündem Haberleri

  İki ülkenin ilk ortak sergisi

  Sefa KAPLAN
  25.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  SERGİNİN adı ‘Karşıdan Karşıya’ İngilizcesi ile ‘Across.’ Afişlere yansıyan ismiyle, ‘Karşıdan Karşıya - MÖ Üçüncü Bin’de Kiklad Adaları ve Batı Anadolu’ sergisi, Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nin yeni sergisi. Sergide Atina Milli Arkeoloji Müzesi, N. P. Goulandris Vakfı Kiklad Sanatı Müzesi gibi dev koleksiyonlara sahip müzelerden ödünç alınan eserler, Anadolu’daki buluntular ve Türkiye’deki 15 müzeden seçilen koleksiyonlarla birlikte ilk kez sergileniyor. Ege’nin tarihte olduğu gibi yeniden bir barış denizi haline gelmesi mesajını da içeren sergi, toplam 340 eseri kapsıyor.
  Sabancı Müzesi Müdürü Dr. Nazan Ölçer’in verdiği bilgiye göre sergi hazırlıklarının en zoru, 14 metrelik bir Kiklad teknesinin müzeye getirilişi sırasında yaşanmış. Adı üzerinde tekne, kamyona yüklenerek getirilecek değil ya, denizden getiriliyor usul usul. Öylesine zarif bir tekne çünkü bu. Müzenin ortasında, dalga görüntüsü verilmiş ışık oyunlarıyla, Ege’nin lacivert sularında süzülüyor sanki.

  Duvarlar yıkıldı

  Ancak, teknenin müzeye getirilmesi hiç de kolay olmamış. Emirgan’ın o güzelim kıyısına yanaştığında, altından midyeler ve yosunlar sarkıyormuş hâlâ. Fakat asıl sorun, müzenin girişinden 11 saat süren bir çabayla yukarıya çıkartılınca başlamış. Tekne, kapıdan-pencereden içeri sığmamış 14 metre olduğu için. Sabancı Müzesi’nin camdan girişini ve kimi duvarları yıkmışlar ve tekneyi içeri koyduktan sonra yeniden yapmışlar.

  Sadece halatlarla yapılan tekne türü

  Tekne, Ankara Üniversitesi Sualtı Arkeolojik Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından yürütülen ‘Kiklad Tekneleri Canlandırma Projesi’ kapsamında hazırlanıp sergiye dahil edilmiş. Teknelerin en çarpıcı özelliği, yapımında hiçbir yapıştırıcı maddenin ve çivinin kullanılmaması. Teknenin bütün aksamı halatlarla bağlanıyor birbirine.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı