İki Türk'ün Pekin zaferi

Hürriyet Haber
20 Nisan 1998 - 00:00Son Güncelleme : 20 Nisan 1998 - 00:01

Çin'in Pekin kentinde yapılan ve 92 ülkeden 762 kişinin yarıştığı Worldcom Dünya Genç Girişimciler yarışmasında Alkent 2000 proöesi ile İzzet Garih Büyük Ödül'ü kazandı. Yarışmaya, alçı tavan üretimi projesi ile katılan Tunç Tonger ise Jüri Özel Ödülü'nü aldı.

Dünyanın 92 ülkesindeki halkla ilişkiler şirketlerini çatısı altında toplayan Worldcom'un Pekin'de düzenlenen ‘‘Dördüncü Dünya Genç Girişimciler’’ yarışmasında ipi, iki Türk genç işadamı göğüsledi. Alarko Grubu'nun Alkent 2000 Projesi'nin başında bulunan İzzet Garih yarışmanın büyük ödülünü kazandı. TTM firmasının sahibi Tunç Tonger ise, ‘‘Jüri Özel Ödülü’’ne layık görüldü.

762 KİŞİ YARIŞTI

40'ı Türkiye'deki yarışmada olmak üzere dünya genelinde 762 genç girişimci Pekin'deki final için yarıştı. Pekin'deki finale ikisi Türkiye'den toplam 23 genç girişimci katılmaya hak kazandı. Bunlardan 17'si üç gün boyunca, jüri önünde ter döktü ve projelerini savundu.

12 kişilik uluslararası jüri, Price Waterhouse, Arthur Andersen, Pekin Üniversitesi, İngiliz Ticaret Odası ve İskoç Sanayi Odası'ndan temsilcilerden oluştu. Jüri üç gün boyunca 17 genç girişimcinin, ‘‘Yönetim felsefeleri, iş stratejileri, bilgileri, tecrübeleri ve toplum içerisindeki sosyal davranışları’’nı değerlendirdi. Jüride Türkiye adına Büyükelçi Kaya Toperi de yer aldı. Türkiye ayağını Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği'nin (BÜMED) yürüttüğü Worldcom Dünya Genç Girişimciler Yarışması'nda İzzet Garih ve Tunç Tonger'in yanı sıra 6 finalist daha çeşitli dallarda ödüle layık görüldü. Ödüle layık görülen genç girişimciler şöyle:

Sise Lindsay (Yeni Zelanda): ‘‘Kişisel İlişki ve Kominikasyon’’

Dona Adami (İtalya): ‘‘Yaratıcılık ve Yenilik’’

Richard Emanuel (İskoçya): ‘‘Olağanüstü Başarı’’

Leszek Czarnecki (Polonya): ‘‘Toplumsal Sorumluluk’’

Lawrence Chan Wai Keung (Hong Kong): Yönetimde Etkinlik ve İş Felesefesi''

Andrew James Masigan (Filipinler): ‘‘İş Stratejisi’’

Tiananmen Meydanı'ndaki Halk Meclisi Binası'nda yapılan törende ödülünü alan İzzet Garih, şunları söyledi:

‘‘Bu anı unutmayacağım. Bu ödül aslında Alkent 2000 projesinde görev yapan 1200 kişiye ait. Ülkemiz gerçekten çok güzel sayılabilecek bir ülke. Genç girişimcilerimizin yapacağı daha çok güzel işler var. Ben burada sadece şirketimi değil, ülkemi temsil ettim. Tunç Tonger'le beraber ülkemizi en iyi şekilde temsil ettik. Ülkemizin bu tür başarılara ihtiyacı var.’’

MÜTHİŞ BİRŞEY

7 bin doları kendisinden, 7 bin doları da ortağından olmak üzere toplam 14 bin dolarlık sermaye ile iş hayatına atılan TTM'nin sahibi Tunç Tonger ise, ‘‘Toplam 8 kişinin ödüle layık görüldüğü yarışmada biri büyük ödül olmak üzere iki ödülü Türkiye'ye götürmemiz inanılmaz müthiş birşey’’ dedi. Üniversite eğitimi sırasında geçirdiği trafik kazasından sonra tekerlekli sandalyeye mahkum olan Tunç Tonger, alçı tavan kaplaması üretiyor. Ancak, Tonger'in geliştirdiği kaplama, ithal versiyonlarına oranla maliyeti daha da düşürüyor.

Worldcom: Halkla ilişkiler dayanışması

Worldcom'un Başkanı Brian Cummings, yarışmayla ilgili amaçlarını şöyle dile getirdi: ‘‘Worldcom, dünyanın çeşitli ülkelerinden bağımsız halkla ilişkiler şirketlerini çatısı altında topluyor. Amacımız güçbirliği oluşturmaktı. Yırışmayı da kendimizi daha iyi anlatabilmek amacıyla düzenliyoruz. Dördüncüsünü düzenlediğimiz bu yarışmada başarılı olduğumuza inanıyoruz.’’


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı