İki teşvik paketi daha geliyor

Hürriyet Haber
16.01.2015 - 13:46 | Son Güncelleme:

Başbakan Yardımcısı Babacan, sanayi yatırımları ve sermayeyi desteklemeyle ilgili iki yeni paketin üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, sanayi yatırımlarını desteklemeyle ilgili üzerinde çalıştıkları bir paket olduğunu, bunun yaklaşık 1 ay sonra tamamlanacağını düşündüğünü söyledi. AA Finans’ın sorularını yanıtlayan Babacan, "Yeni çalıştığımız bir başka paket de 'sermayeyi destek.' Bilançolarda borç yerine sermayeyi desteklemek. İçinde pek çok unsur olacak. Finansal İstikrar Komitesindeki kurumlarımız, Maliye Bakanlığımız, Kalkınma Bakanlığımız beraberce çalışıyoruz, birkaç tur toplantı yaptık, o da sanırım 1-2 ay içerisinde tamamlanır ve açıklanır" dedi.

2015 DAHA İYİ BİR YIL OLACAK
Babacan, olağanüstü bir tablo oluşmazsa 2015 yılının her açıdan 2014 yılına göre daha iyi bir yıl olacağını belirtti. Babacan, "2015 yılı Türkiye'ye aynı zamanda yüksek miktarda fon girişinin, sermaye girişinin olacağı bir yıl olacak diye biz kuvvetle bekliyoruz" dedi.

YÜZDE 5 ENFLASYONU GÖREBİLİRİZ
2015 yılı enflasyon beklentisine ilişkin olarak ise Babacan, "Resmi enflasyon beklentimiz hala yüzde 6'larda. Biraz daha izleyelim petrol fiyatlarını, biraz daha görelim ama bu seviyelerle giderse muhtemelen yüzde 5'li enflasyonları bile görebiliriz" dedi. Başbakan Yardımcısı Babacan, imar mevzuatında yapılacak değişikliklere ilişkin de "Taslağı, muhtemelen önümüzdeki hafta görüşe açacağız, bütün detaylarıyla taslak görüşe açılacak. Herkesten gelecek görüşe de açığız" diye konuştu.

BES'TE YENİ DÜZENLEME
Babacan, Bireysel Emeklilik Sistemine ilişkin, "Kesintilerle ilgili yeni bir düzenleme yapıyoruz. Geçen hafta arkadaşlarla bir araya geldik. Hazine Müsteşarlığında oradaki düzenleme yetkisi. Kesintilerle ilgili yeni bir düzenleme gelecek, vatandaşlarımızın lehine bir düzenleme gelecek" dedi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı