Dünya Haberleri

DÜNYA

  'İki terör saldırısı arasında bağlantı olabilir'

  AA
  06.08.2015 - 20:13 | Son Güncelleme:

  İngiliz polisi, Tunus'ta, geçen Mart ayında Bardo Müzesi'ne, Haziran ayında Susa kenti sahilinde turistlere yapılan terörist saldırıların birbiriyle bağlantılı olabileceğini bildirdi.

  Londra polisinden yapılan açıklamada, çoğu turist olan birçok kişinin hayatını kaybettiği iki saldırının birbiriyle bağlantılı olabileceğini işaret eden güçlü kanıtların ellerinde bulunduğu kaydedildi.

  Olayların soruşturulması çerçevesinde İngiliz terörle mücadele dedektiflerinin Tunuslu yetkililerle yakın çalışmayı sürdürdüklerinin aktarıldığı açıklamada, Susa'daki saldırının ardından İngiliz polisinin olayın tanıklarından 459 ifade aldığı ve yine olayın tanıkları tarafından cep telefonuyla çekilmiş 370'den fazla fotoğraf ve görüntüyü incelediği belirtildi.

  Açıklamada ayrıca Londra polisi Terörle Mücadele Polis Birimi Şefi Richard Walton'un ifadelerine de yer verildi. Walton, terörle mücadele ile Susa saldırısıyla bağlantısı olan şüphelilerin kimlik tespiti için Tunuslu yetkililerin ülke genelinde operasyonlar düzenlediğinin altını çizerek, "Anlaşıldığı kadarıyla şimdiye kadar 150 kişi gözaltına alındı. Bunların 15'i terör bağlantılı suçlardan suçlanıyor ve bu 15 kişi, soruşturma devam ettiği sürece gözaltında tutulacak" dedi.

  Bardo Müzesi saldırısı ile Susa'daki saldırının arasında ilişki olup olmadığının araştırıldığını belirten Walton, "Devam eden soruşturma hakkında daha fazla bilgi veremem ancak bir grup polis, Londra polisinde görevli bir detektifin önderliğinde Tunuslu yetkililerle yakından çalışıyor ve biz de onlara iki olay arasında bağlantı olduğu tavsiyesinde bulunduk" ifadesini kullandı.

  Tunus'ta geçtiğimiz 18 Mart'ta Bardo Müzesi'ne yapılan terörist saldırıda çoğunluğu turistlerden oluşan 22 kişi hayatını kaybetmişti. 26 Haziran'da ise ülkenin Susa kentindeki bir otelin plajında düzenlenen saldırıda ise 30'u İngiliz, 38 kişi yaşamını yitirmişti. Terör örgütü IŞİD'in üstlendiği "kanlı saldırılar" uluslararası kamuoyunda büyük yankı uyandırmıştı.

  Etiketler: ingiltere
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı