Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İki tehdit, bir destek

  Hürriyet Haber
  05.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Suriye’de tampon bölgenin tartışıldığı bir dönemde NATO Genel Sekreteri Rasmussen, “Türkiye’yi savunma” sözü verdi. Suriye Enformasyon Bakanı Ümran ez Zabi ise “Bunu egemenliğimize müdahale sayarız” dedi. Hizbullah lideri Nasrallah da olası bir İsrail saldırısı durumunda İran’ın, “bölgedeki ABD üslerini vuracağını” belirterek Türkiye’yi tehdit etti.

  NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, müttefik Türkiye’ye destek mesajı verdi. Reuters haber ajansına konuşan Rasmussen, Suriye’deki içsavaşın bu aşamada NATO nezdinde bir müdahaleye konu olmayacağını bir kez daha tekrar ederken, yoğun sığınmacı akınına uğrayan Türkiye’deki gelişmeleri dikkatle takip ettiklerini vurgulayarak, “NATO’nun bir müttefiği olan Türkiye’yi koruyacak ve savunacak gerekli adımları atmaya tabii ki her zaman hazırız” ifadesini kullandı.

  Başbakan Erdoğan’a eleştiri

  Suriye Enformasyon Bakanı Ümran ez Zabi ise başkent Şam’da düzenlediği basın toplantısında, sınırda güvenlikli bölge kurulması dahil tüm seçeneklerin masada olduğunu belirten Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “meşruiyetini yitirdiğini” öne sürdü. Zabi, Suriye’nin tampon bölge için bir karış toprağını dahi açmayacağını belirterek, böyle bir müdahale girişimine karşı Suriye hava kuvvetlerinin misillemede bulunacağını ifade etti. Suriyeli bakan, “Her kim ki ulusal egemenliğimize dokunur, ellerini keseriz” ifadesini kullanırken Suriye’yi silahlı isyancılardan temizleyene kadar muhaliflerle müzakere masasına oturmayacaklarını da belirtti.

  Nasrallah’tan Şam’a destek

  Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, Lübnan’da yayın yapan El Mayadin adlı televizyon kanalına konuştu. Nasrallah’ın İran krizi konusundaki sözleri, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bazı ülkeler için tehdit niteliğindeydi. Nasrallah, “Amerikan kuvvetleri saldırıda rol oynamasa bile eğer İsrail İran’ın nükleer tesislerine herhangi bir saldırıda bulursa İran ABD’nin Ortadoğu’daki üslerini vurabilir. Saldırıya cevap büyük olacak. Eğer İsrail İran’ı hedef alırsa Amerika bunun sorumluluğuna katlanmalı” dedi. Nasrallah, “Suriye yönetimine öncelikle İsrail’e karşı takındığı tutum, ikinci olarak da reform ve diyaloğa hazır olduğuna inandığımız için destek veriyoruz” dedi.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı