Dünya Haberleri

DÜNYA

  İki Rus saldırı denizaltısı ABD kıyılarında

  A.A.
  06 Ağustos 2009 - 00:08Son Güncelleme : 06 Ağustos 2009 - 14:28

  İki Rus taarruz denizaltısının ABD'nin doğu kıyıları yakınlarında devriye halinde olduğu açıklandı.

  Kuzey Denizi'nde cirit atıyorlar

  Her yerde bitiveren Rus denizaltıları

  Ruslar'ın terk ettiği dev yeraltı denizaltı üssü

  Amerikalı yetkililerin açıkladığı gelişmeyi Moskova da teyit etti. ABD Savunma Bakanlığı yetkilileri, nükleer güdümlü denizaltıların birkaç gündür, ABD'nin doğu kıyıları yakınlarında "uluslararası sularda" devriye gezdiğini belirttiler.

  Bu olayın, tarafların denizaltılarının birbirlerinin kıyılarında devriye gezdikleri gerilimli Soğuk Savaş dönemini anımsatmasına karşın Amerikalı yetkililer, "Kaygı duyacak bir durum yok" açıklaması yaptı.

  Bir Rus filosu, Soğuk Savaş döneminden bu yana ilk kez geçen sonbaharda Batı Yarıküre'ye geçmiş, Venezuela ile ortak tatbikata katılmıştı. Amerikalı yetkililer bu gelişmeyi de, "Oraya kadar gidebilecek gemileri var mıymış?" ifadeleriyle hafife almışlardı.

  Rus denizaltılarının Amerika kıyılarında olduğuna dair bu açıklamaları Moskova da teyit etti.

  Rusya Genelkurmay Başkan Yardımcısı Orgeneral Anatoli Nogovitsin, denizaltıların "meşru bir tatbikat görevinde olduklarını" belirtti. Bir basın toplantısı düzenleyen Novovitsin, "Donanma demirli halde durup bekleyemez. Bu tatbikat, askeri güçlerin eğitim düzeylerinin yükseltilmesi çalışmalarının bir parçası" dedi.

  Rus stratejik bombardıman uçaklarının da ABD kıyıları yakınlarında uçuşlar yaptığını anımsatan Nogovitsin, "tüm bunlar, mürettebatın yeteneklerinin artırılması için gerekli" diye konuştu.

  Orgeneral Novovitsin, Amerikan denizaltılarının da Rusya kıyılarında görevler yaptığını kaydetti, "Bunlar olağan şeyler" dedi, ancak ayrıntı vermedi.

  Rusya bir süre önce, Soğuk Savaş döneminden bu yana donanmasını ilk kez Akdeniz'e de göndermişti.

  Somali kıyılarındaki korsanlıklara karşı da askeri güç gönderen Rusya'nın bu tedbirlerinin, SSCB döneminde olduğu gibi bir dünya gücü olma kararlılığını yansıttığı yorumu yapılıyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı