"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

İki roman kahramanı mahkemelik oldu

BU yazıyı bütün romancılar dikkatle okusun. Çünkü hepsinin başına aynı olay gelir ve mahkemeye düşebilirler.

Memduh Bayraktaroğlu, "Sahte Melekler-Hortumcuzadeler" adlı bir roman yazıyor. Romanda genç bir bakanın -hayali olduğunu belirterek- 5 milyon dolar rüşvet aldığından söz ediyor.

Gene bir hususu belirteyim. Romanın 5. sayfasında, "romandaki tüm kurum ve kişilerin hayali oldukları hatırlatılıyor".

Tevfik Diker, Gözcü
Gazetesi’nde romandan alıntı yapıyor, yazısının altına da şu soruyu ekliyor:

"5 milyon dolar rüşveti alan bakan kim?" Ayrıca Memduh Bayraktaroğlu’nun cep telefonu numarasını veriyor.

Yazarın cep telefonu durmuyor. Tevfik Diker’i arayıp, okuyucular bu kitabı anı zannetmesinler roman olduğunu açıkladım, diyor.

Rüşvetin nedeni olaydan da söz etmeliyim ki, davacının neye dayandığı anlaşılsın.

Memduh Bayraktaroğlu’nun Haberliberal sitesinde takma adla yazan Ankaralı bir gazeteci, geçmişte yaşanan bir olayı hatırlatıyor:

Habere göre; Ufuk Söylemez, bakanlığının son gününde (29 Haziran 1997) Çukurova Grubu’na ait iki bankaya (Pamukbank ve Yapı Kredi) disponibilite oranlarında % 4’lük bir özel indirim yapmıştı. Hem de her iki banka 64. madde kapsamında oldukları halde. Bankaların mevduat toplamlarının 10 milyar doların çok üzerinde olduğu hesaplandığında, bu çok büyük bir rakamdı.

Tevfik Diker’in yazısında ve internet sitesinde yer alan haberden sonra Ufuk Söylemez, internet sitesindeki haberin yalan olduğunu, kendisine iftira atıldığını iddia ederek, sitenin sahibi Memduh Bayraktaroğlu olduğundan hakkında 100 milyar liralık tazminat davası açıyor, Haberliberal ile Sahte Melekler davaları birleştiriliyor.

Yazar, davadan sonra kitabın satışını durduruyor.

MAHKEME ROMANCIYI TAZMİNATA MAHKÛM EDİYOR

GEREKÇELİ karardan tazminat bölümünü yazıma alacağım:

"...Memduh Bayraktaroğlu’nun kitapta geçen isnat ve hakaretlerinden dolayı 10 milyar, 31.01.2005 tarihli yazı sebebiyle 5 milyar üzerinden davanın kabulü gerekmiş, davacı hakkında fazlaya ait (100 bin YTL istemişti) istemin reddi gerekmiştir."

Yargıç gerek internet sitesinde, gerek romanda anlatılan bakanın, kitaptaki bakan olduğu kanısına varmış.

Anlaşılan, yargıç, olayın doğru olup olmadığından çok, "bakana ağza alınmayacak küfür ve hakaretler ettirmektedir"i tazminat gerekçesi sayıyor.

Olayın soğukkanlı bir üslupla özetini yaptım.

Benim garibime giden bazı özgürlük engellemelerine değineyim.

Bir yazarın cep telefonunun verilmesine karşıyım. Neden okurlarıyla baş başa bırakayım. Bu bir yazara yapılacak en büyük kötülük.

Adı verilmeyen, hayali olduğu romanda belirtilen bir kişi dava açtığında yazarı tazminata mahkûm ediyorsa, romancıların da, senaristlerin de, dizi yazarlarının da hali duman.

Biyografi kitaplarında, gerçeklik olgusu araştırılabilir. Kişilik hakları söz konusu olabilir. Ama bir roman kahramanı üzerinden yazarın tazminata mahkûm edilmesini, sanırım AB de yazar haklarına bir müdahale sayacaktır.

* * *

ROMANCILAR, biyografi yazarları, dizi yazarları, senaristler dikkatli olun, telifinizi mahkemelere vermek zorunda kalabilirsiniz.
X