İki otomotiv devinin ‘casus oyunu’ kavgası

Hürriyet Haber
28.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

1993'te yaşanan bir ‘‘sanayi casusluğu’’ olayının, bilgisayar oyununun geliştirilmesi, General Motors ile Volkswagen'i karşıkarşıya getirdi. ‘‘Casusu yakala’’ oyunu, GM yöneticilerinden Ignacio Lopez'in Volkswagen'e transfer olduğunda şirket sırlarını da birlikte götürmesi olayının benzerini içeriyor. Üstelik oyun, GM'in internetteki sitesinde yer alıyor.

GENERAL Motors'un (GM) internette web sitesinde yer alan ‘‘Catch the spy’’ (Casusu yakala) adlı oyun GM ile Volkswagen'i (VW) karşı karşıya getirdi. GM'in oyununda yer alan endüstri casusunun 7 yıl önce GM'den VW'ye geçerken GM'e ait bilgileride yanında götüren İgnacio Lopez de Ariortua olduğu iddia edildi.

GM yetkilileri oyunda yer alan casusun Lopez olmadığını bunun sadece bir oyun olduğunu iddia etsede VW yetkilileri oyuna sert tepki gösterdiler.

ESKİ DEFTERLER

‘‘Casus yakala’’ oyununun GM sitesinde kullanılmaya başlamasıyla birlikte gazeteler de eski defterleri tekrar karıştırmaya başladı. Avrupa ve ABD'de yayınlanan büyük gazetelerde 1993 yılında GM ile VW arasında kriz yaratan olay ve eski başlıklar yer aldı.

GM sitesinde yer alan oyunu 12 bin 500 kişi ziyaret etti. Oyundaki casusu yakalamaya çalışanlar, sanal olarak yaratılmış bir fabrikada sanayi casusluğu yapan bir kişiyi yakalamaya çalıştılar ve casusu yaklayamadıkları zaman ‘‘kaybettiniz’’ ibaresi ile karşılaştılar.

Eski olayın kamuoyunda yeniden gündeme gelmesi üzerine Opel sözcüsü bir açıklama yaparak, GM sitesinde yer alan şeyin sadece bir oyun olduğunu söyledi. GM ile VW 1993 yılında yaşanan olaydan sonra sanayi casusluğu olayına karşı anlaşma yapmışlar ve sanayi casusluğu girişimlerine karşı ortak mücadele edeceklerini açıklamışlardı.

NE OLMUŞTU?

1993 yılında GM-Opel yöneticilerinden Ignacio Lopez 7 arkadaşıyla birlikte VW'ye geçmiş ve VW'ye geçerken şirket sırlarını da beraberinde götürmüştü. Bu olayın ardından GM, VW aleyhine milyarlarca dolarlık tazminat davası açmış, VW mahkemenin aleyhine gelişmesi üzerine GM'e 100 milyon dolar vermeyi ve GM ile bir centilmenlik anlaşması imzalamayı kabul etmişti.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı