Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İki müebbetin talebi bu belgede

  Selahattin GÜNDAY İSTANBUL DHA
  19 Mayıs 2011 - 16:42Son Güncelleme : 19 Mayıs 2011 - 16:48

  "Kadir Sağdıç Paşa/Arazi/inceleme.doc " ibaresinin yer aldığı world dosyasının Gölcük aramalarındaki bir harddiskte bulunduğu belirtiliyor. Bilgisayarda kayıtlı bu belgenin Koramiral Kadir Sağdıç hakkında 2 kez müebbet hapis cezası isteyen Savcılığın elindeki en önemli delil olduğu bildiriliyor.

  Sağdıç’a iki kez müebbet istenilmesine neden olduğu iddia edilen belge, Gölcük Donanma Komutanlığı’nda yapılan aramalarda ele geçirildiği belirtilen ve İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen ‘Askeri casusluk ve şantaj’ davasının ek delil klasörlerinde de yer alan Poyrazköy’de bulunan mühimmat ile ilgili notlar...

  SAĞDIÇ: “GİZLİLİK ÖN PLANDA TUTULACAK"

  Gölcük’teki aramalarda elde edilen bir harddisk’in içinde Kadir Sağdıç Paşa/Arazi/arazi.doc isimli word dosyası bulunmuştu. Word dosyasının içinde, “1. beykoz bölgesinde bulunan Anadolu Kavağı, Poyrazköy ve Riva mevkilerinde arazi yapısına ilişkin aşağıda belirtilen hususlar ışığında bir inceleme yapılacaktır. 2. Yapılacak araştırmada titiz davranılacak ve icra edilecek bir faaliyette mevkinin kullanılabileceği faraziyesi ile meseleye tesir eden tüm hususlar belirlenecektir. 3. İncelemede görevlendirilecek personelin en güvenilir personelden seçilmesi sağlanacak, incelemenin tüm safhalarında gizlilik ön planda tutulacak ve bilmesi gereken prensibine riayet edilecektir. Rica ederim. Kadir Sağdıç Koramiral." ifadeleri yer alıyor.

  Yazının alt bölümündeki, ‘yapılacak incelemede dikkat edilecek hususlar’ başlığı altında ise, “Arazideki toprak yapısı, arazinin örtü ve gizlenmeye uygunluğu, arazinin sel ve yağışlardan etkilenme durumu, çevrede başıboş köpek veya yabani hayvanların bulunup bulunmadığı, arazinin yol, patikalara yakınlığı, arazide kara, deniz ve hava satılarına malzeme transferi yapılması durumu, bölgeye yakın TSK birlikleri ve kamu kuruluşları" ibaresi yer alıyor.

  ALBAY TÜRKŞEN: ÇALIŞMA YAPILDI, UYGUN YER KEÇİLİK MEVKİ

  Aynı harddiskte Kadir Sağdıç Paşa/Arazi/inceleme.doc isimli word dosyasının da bulunduğu ve bu dosyanın da Gölcük belgelerine ilişkin hazırlanan iddianamede hakkında müebbet hapis istenilen Albay Ali Türkşen adına imzaya açıldığı iddia ediliyor.

  ‘Askeri Casusluk ve Şantaj’ davasının ek klasörlerine giren belgeye göre , imza bölümünde Albay Türkşen’in isminin bulunduğu belirtilen bu yazıda, “Sayın komutanım, 1. Anadolu Kavağı, Poyrazköy ve Riva bölgelerinde emrettiğiniz hususlara azami özen ve titizlik gösterilerek bir çalışma yapılmıştır. Yapılan çalışma neticesinde elde edilen bilgiler olumlu ve olumsuz yönleri ile birlikte bir çizelgede toplanmış ve ekte sunulmuştur. 2. Bahse konu çalışmalar aşağıda belirtilen personel tarafından icra edilmiştir. 3. Sonuç olarak yapılan inceleme neticesinde, icra edilecek faaliyet/faaliyetler için kullanılabilecek en uygun yerin Anadolu Kavağı bölgesindeki ‘Keçilik’ mevkinin olacağı kıymetlendirilmektedir. Arz ederim. Ali Türkşen Dz. Kur. Albay" yazıldığı kaydedildi.

  KEÇİLİK MEVKİİNDE MÜHİMMAT BULUNMUŞTU

  Poyrazköy Keçilik mevkisinde 21-24 Nisan tarihleri arasında yapılan kazılarda 15 adet dolu law silahı, 6 adet boş law silahı, 14 adet el bombası, 450 gram C3 patlayıcı, 5 adet bubi tuzağı ve 45 adet sis bombası olmak üzere çok miktarda mühimmat ele geçirilmişti.

   


   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı