Dünya Haberleri

  İki Mossad ajanına karşı Hamas lideri serbest

  Hürriyet Haber
  02.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İsrail sekiz yıldan bu yana hapiste yatmakta olan İslami Direniş Örgütü Hamas'ın kurucularından Şeyh Ahmed Yasin'i serbest bıraktı. İsrail'in ‘sağlık’ gerekçesiyle salıverdiğini açıkladığı Yasin'in Ürdün'de bir Hamas liderine saldırı düzenleyen iki İsrail ajanının iade edilmesine karşılık serbest bırakıldığı öne sürüldü.

  Ürdün ve Hamas kaynaklarına göre, Kral Hüseyin'in kardeşi Veliaht Prens Hasan ibn Talal, geçen pazar gizlice İsrail'e gitti. Ürdün topraklarında düzenlenen saldırıdan dolayı duyulan rahatsızlığı dile getiren Veliaht Prens Hasan ibn Talal, meselenin daha fazla büyümemesi için İsrail'den Ürdün'e bir jestte bulunmasını istedi.

  Veliaht Prens, 1989 yılından bu yana hapiste olan Şeyh Ahmet Yasin'in serbest bırakılmasını ve kimyasal saldırıya uğrayan Hamas lideri Halid Meşal'in tedavi edilmesi için panzehir talep etti. Aksi halde İsrail'i diplomatik ilişkileri askıya almakla tehdit eden Ürdün, pazarlığı kabul etmesi halinde Mossad'ın Ürdün topraklarında düzenlediği saldırıyı unutacağını bildirdi.

  Ürdün'ün Halid Meşal'e düzenlenen saldırıda Mossad'ın parmağı olduğunu yolunda sağlam deliller ortaya koyması üzerine İsrail önceki gün 61 yaşındaki Şeyh Yasin'i salıverdi. Ancak Şeyh Yasin'in serbest bırakılması konusunda bir pazarlığın yapıldığı iddiaları doğrulanmadı. Ürdün'ün Enformasyondan Sorumlu Devlet Bakanı Samir Mutave, saldırıyla ilgili olarak tutuklanan iki kişinin Ürdün yasalarına göre sorgulanmasının devam ettiğini bildirdi.

  İsrail ise Şeyh Yasin'in sağlık sorunları yüzünden serbest bırakıldığında ısrarlı. 61 yaşında felçli, görme ve duyma zorluğu çeken Şeyh Yasin, önceki gece Tel Aviv'den helikopterle Ürdün'e götürüldü.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı