Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

İki metre zincir...

Bekir COŞKUN

Kim bunlar?..

Onları kimi zaman kendilerini zincire vurmuş görüyoruz. Kimi zaman bir santralın bacasına tırmanırken, kimi zaman bir geminin önünü keserken...

Ama hepsinin sonunda, görüyoruz ki aynı yerdeler:

Nezarethanede...

Deli mi bunlar?..

Kısaca adları; Greenpeace.

Yeşil Barış anlamına geliyor. Genç genç insanlar. Onlara baktığınızda size diskoteğe gidiyorlarmış gibi geliyor. Ama bir bakıyorsunuz ki Fransız adalarının önünde, nükleer deneme alanında Fransa'yı durdurmaya çalışıyorlar, bir bakıyorsunuz ki Kuzey Kutbu'nda fok avcılarını engelliyorlar.

Kendilerini bir yerlere zincirlemişler.

Bizim İstanbul Boğazı'nda da onlar vardı, Bergama'da köylülerin yanında da...

*

Onlara hayranım.

Onlar evrensel çocuklar.

Tek amaçları; insanoğlunun dünyayı bozmasını engellemek. Gözü doymayan ve dünyayı yaşanmaz hale getiren sermayeye ve devletlere karşı, doğayı korumak.

Hiçbir çıkarları yok.

*

Onlar birer kahraman.

Onları televizyonlarda her gördüğümde, iki metre zincir alıp yanlarına koşasım gelir.

Çünkü doyumsuz-aç gözlü sermayeye ve doğayı sermayeye satarak rant sağlayan siyasetçilere karşı artık tek çözüm bu. Yapacak başka hiçbir şeyimiz yok. Onlara karşı cılız ve çaresiziz.

Artık örgütlenmeliyiz ve zincirlerimiz olmalı.

Dünyayı yok etmelerini engellemek; ormanları köylülere dağıtan Cumhurbaşkanı'na ‘‘Ormanların başkumandanı’’ plaketi vermekle olmaz. Fidanlıkları-tarım alanlarını-tarih kalıntılarını holdinglere peşkeş çeken iktidarlara yalakalık yapmakla da olmaz.

*

Çevreciler, hayvanseverler, vakıflar, dernekler, bir araya gelip daha çok örgütlenin. Dozerlerin, greyderlerin önüne yatmalıyız.

Zincirlerimiz olsun...

Bu dünya bizim ve tükeniyor.

Son damla su kirlenmeden...

Son ağaç kesilmeden...

Son yeşil kurumadan...

Son kuş vurulmadan...X

YAZARIN DİĞER YAZILARI